Na walkę z tym problemem Poznań przeznaczy 21 mln zł
Zapadła ważna decyzja.
Urzędnicy z Poznania zapewnią wsparcie osobom w kryzysie bezdomności.
Miasto uruchomiło wraz z partnerami program "Bezpieczna przystań". Projekt ma na celu wyciągnięcie ludzi z ich problemów.
Foto: Panorama Poznania
Jakie organizacje współpracują przy projekcie 'Bezpieczna Przystań'.
Co oferuje program osobom bezdomnym.
Jakie fundusze zostały przeznaczone na pomoc.
Poznań z partnerami pomoże osobom w kryzysie bezdomności.
Z Ogólnopolskiego Badania Liczenia Bezdomnych wynikało w 2024 roku, że w Poznaniu żyły 1083 osoby w kryzysie bezdomności, a w całej Wielkopolsce 2731.
W związku z tym, urzędnicy ze stolicy Wielkopolski, we współpracy z Fundacją Pomocy Wzajemnej "Barka", Caritasem Archidiecezji Poznańskiej, Pogotowiem Społecznym i Zgromadzeniem Sióstr św. Elżbiety - Prowincją Poznańską uruchomili program "Bezpieczna Przystań".
Projekt ma na celu pomóc osobom bez dachu nad głową.
- Bezdomność to zjawisko bardzo złożone i wielowymiarowe. Jest wiele powodów, przez które osoby w różnym wieku jej doświadczają. Prowadzone analizy wskazują, że coraz częściej z tym kryzysem borykają się młodzi ludzie, wzrasta również liczba kobiet.
Bardzo ważne jest, by stworzyć taką siatkę usług, która wyeliminuje zagrożenie bezdomnością i da szansę tym, którzy już znajdują się w tym kryzysie - powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
Spacer po parku
Wstydliwy problem? Poznań reaguje. Na mieszkańców czekają darmowe pakiety
Panorama Poznania
Ważne zmiany dla Poznania. 3 nowe nazwy ulic na mapie
Wymiar pomocy w "Bezpiecznej przystani"
Do rozdysponowania w ramach pomocy jest 48,2 miliona złotych. Aż 33,8 miliona złotych to fundusze unijne, pozostałe pieniądze pochodzą z budżetu państwa.
21 milionów złotych otrzyma miasto Poznań. Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych za część tych środków wybuduje 6 mieszkań wspomaganych, które służyć będą do nauki samodzielnego życia pod okiem pracowników socjalnych.
Ponadto uruchomionych zostanie 11 mieszkań tzw. treningowych dla osób młodych i rodzin. Pomoc zostanie zaoferowana także rodzinom romskim.
Ponad 13 milionów złotych zostanie przeznaczonych na jadłodajnię przy ulicy Łąkowej w Poznaniu, prowadzoną przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety.
Na świetlicę z wyżywieniem, prowadzoną przez Pogotowie Społeczne przewidziano prawie 5,5 miliona złotych. Pogotowie, Fundacja "Barka" i Caritas, za pozostałą kwotę, utworzą łącznie kolejnych 16 lokali przystosowujących.
Źródło: Radio ZET/Miasto Poznań.
Oprac. Stanisław Cybruch
mieszkania, Pogotowie Społeczne, Poznań, prezydent, świetlica, wyżywienie, życie,
Komentarze
Prześlij komentarz