Ważna zmiana dla podatników

„Jest jeden haczyk”. 

15.05.2025 08:22
Na najbliższym posiedzeniu, Sejm zajmie się oczekiwaną, m.in. przez przedsiębiorców sprawą.

Mowa o ustawowej gwarancji niewprowadzania niekorzystnych dla podatników zmian, bez odpowiedniego vacatio legis. Eksperci alarmują: w ustawie jest haczyk.

Ważna zmiana dla podatników. „Jest jeden haczyk”.

    Przedsiębiorcy nie będą już zaskakiwani zmianami w prawie niemalże z dnia na dzień. Sejm zajmie się nowelą Ordynacji podatkowej, która ma na celu wydłużenie vacatio legis dla zmian niekorzystnych dla podatnika.

     Choć cel zmian wydaje się słuszny, to nie brakuje niedociągnięć w ustawie – zwracają uwagę eksperci, którzy piszą o „iluzji stabilności”.

Ordynacja podatkowa i nowe vacatio legis

Sejm na posiedzeniu, które rozpocznie się 20 maja br., zajmie się nowelą Ordynacji podatkowej. Ta ma na celu wprowadzenie wymogu zapewnienia co najmniej 6-miesięcznego vacatio legis w przedkładanych Sejmowi projektach ustaw podatkowych oraz ich nowelach.

Co najmniej półroczny okres na dostosowanie się podatników do zmian obowiązywałby w przypadku niekorzystnych dla nich reform. Przypomnijmy, że takiego vacatio legis nie było np. w okresie pandemii, kiedy to przedsiębiorcy byli zaskakiwani nowymi restrykcjami niemalże z dnia na dzień. 

Legislacyjny pośpiech i chaos towarzyszył także wprowadzaniu reformy okrzykniętej mianem Polskiego Ładu (wraz z wszelkimi jego korektami).

W tych regionach firmy się zwijają. Pokłosie niezrealizowanej obietnicy rządu?

Bez Nawrockiego w drugiej turze? Przedsiębiorcy wytypowali zwycięzcę wyborów.

Nowe przepisy, jak czytamy w dokumencie, mają zwiększyć stabilność prawa podatkowego oraz zapewnić odpowiedni czas na dostosowanie się przez nich do nowych regulacji.

Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy inFakt pozytywnie ocenia tę zmianę, mówiąc, że to ukłon w stronę mikro i małych przedsiębiorców.

- Od lat podkreślam, że jedną z największych bolączek polskiego systemu podatkowego jest jego nieprzewidywalność. Zmiany „z dnia na dzień”, niejasne terminy i brak czasu na dostosowanie się do nowych obowiązków to codzienność dla przedsiębiorców, ale i księgowych. Proponowane rozwiązania mogą to zmienić – mówi ekspert.

Piotr Juszczyk wskazuje jednak na co najmniej jeden haczyk. Chodzi o określenie, która ustawa de facto okaże się niekorzystna dla podatników, bowiem tylko takie akty w myśl nowego prawa powinno się wprowadzać z półrocznym wyprzedzeniem.

Ustawodawca przewidział także furtkę w postaci „ważnego interesu publicznego”, który uzasadniałby pośpiech legislacyjny.

Andrzej Domański

Podatek Belki na nowo. Domański zapowiedział zmiany.

Tymi prezentami komunijnymi trzeba podzielić się z fiskusem. Ekspertka wyjaśnia

Tymi prezentami komunijnymi trzeba podzielić się z fiskusem. Ekspertka wyjaśnia

- W praktyce może się więc okazać, że znów „ważny interes państwa” stanie się kluczem do przyspieszenia wejścia w życie zmian.

Kluczowe będzie zatem nie tylko samo wprowadzenie tej reguły, ale też pilnowanie jej stosowania i rzetelnego uzasadniania wyjątków – mówi.

Warto w tym miejscu nadmienić, iż planowane wejście w życie ustawy to 1 stycznia 2026 roku, zaś omawiany projekt odnosi się do aktów przedłożonych po wejściu w życie ustawy.

 -To oznacza, że do końca 2025 roku możemy spodziewać się jeszcze wielu szybkich zmian – a więc reformy realnie zaczną działać dopiero za ponad rok – podsumowuje Piotr Juszczyk.

Podstawa prawna

    Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa (druk 1235)

Niedociągnięcia noweli Ordynacji podatkowej zauważyli także eksperci z Warsaw Enterprise Institute.

Jak czytamy w komentarzu, „nowe przepisy obciążone niejasnościami i szerokimi wyjątkami, nie przyniosą realnej poprawy przewidywalności prawa, stanowiąc jedynie iluzję stabilności, a nie rzeczywistą ochronę dla przedsiębiorców”.

WEI punktuje ustawodawcę i także pisze o ograniczeniu stosowania nowego prawa jedynie do „niekorzystnych” ustaw i furtce pod płaszczykiem „interesu publicznego”. Zaznacza także, że 6-miesięczne vacatio legis nie zostało powiązane z początkiem roku kalendarzowego.

„Wprowadzanie zmian w trakcie roku podatkowego wymaga kosztownych modyfikacji systemów księgowych, procesów administracyjnych i planowania finansowego.

Nasza propozycja, zakładająca wejście w życie zmian nie wcześniej niż z początkiem kolejnego roku kalendarzowego, lepiej odpowiada potrzebom przedsiębiorców, szczególnie mikro-, małych i średnich, dla których stabilność systemu podatkowego jest kluczowa” – czytamy w komentarzu organizacji.

Źródło: Radio ZET.pl.

Oprac. Stanisław Cybruch
furtka, haczyk, koszt, podatek, poprawa, prawo, przedsiębiorca, przepisy, system, zmiana,

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Donald Tusk odpowiada na słowa Karola Nawrockiego

"To może być przełom w aferze RARS"

"Niemoralni politycy PiS. Rozwiedzeni, drugie żony, kochanki"