Tajemnicza Piramida Księżyca
Te piramidy są związane z
kosmosem.
Archeolodzy: wymarła cywilizacja.
02.04.2025 14:01
Piramidy w Meksyku, odkrycie archeologiczne Fot: Shutterstock/Birol Bali,
Shutterstock/Chepe Nicoli.
Archeolodzy i historycy znów zaskoczeni przez piramidy w Ameryce. Jakim cudem Piramida Księżyca (Pirámide de la Luna) jest zorientowana pod względem astronomicznym?
Jak wzniesiono Wielkie piramidy Teotihuacan ("miejsce, gdzie ludzie stają się bogami" ) bez metalowych narzędzi i do tego zorientowane astronomicznie, bez nowoczesnej technologii?
Piramidy w Ameryce i historyczne tajemnice. Na terenie miasta Teotihuacán znajdują się Piramida Księżyca (wysokość 43 metry) i Piramida Słońca (60 metrów, trzecia co do wielkości piramida na świecie). Są to piramidy schodkowe w stylu "talud-tablero" zbudowane z pionowych płaszczyzn ściennych zwieńczonych platformami naprzemiennie z formacjami pochyłych płyt.
Okazało się również, że orientacja tych piramid zdecydowanie nie była przypadkowa, co potwierdziły badania przeprowadzone przez naukowców z Instituto Nacional de Antropología e Historia.
Kim była Lodowa Panna? Archeolodzy ujawnili tajemnice mumii.
Te piramidy mają związek z kosmosem? Archeolodzy: wymarła cywilizacja.
Okazuje się, że Piramida Księżyca, zbudowana przy Alei Zmarłych, była wyznacznikiem astronomicznej osi orientacji całego Teotihuacán. Co więcej, jej wierzchołki są ustawione w kierunku północno-wschodnim, kiedy słońce wschodzi w czasie przesilenia letniego.
Gdy następuje przesilenie zimowe, orientacja ma charakter południowo-zachodni. Warto dodać, że całe miasto Teotihuacán znajduje się na starannie zaplanowanej siatce ulic.
Piramida Księżyca w Meksyku
W tym pierwszym scenariuszu, spoglądając ze szczytu piramidy, dostrzeżemy słońce wschodzące nad wulkanem Xihuingo. Ten ostatni służył dawnym mieszkańcom tego miejsca w formie obserwatorium, którego używano w celu kalibracji kalendarza.
Kiedy słońce zachodziło, to chowało się za wzgórzem Mannal. Pokazuje to, jak bardzo rozplanowana była zabudowa miasta - wyjaśnia Focus.pl .
Piramida Księżyca (Pirámide de la Luna) służyła w dawnej kulturze jako obiekt do odprawiania rytuałów, najpewniej na rzecz Wielkiej Bogini Teotihuacan.
Odpowiadała za opiekę nad urodzajem, wodą i ziemią. Prawdopodobnie składano tam w ofierze ludzi, co mają potwierdzać odkryte ludzkie szczątki. Jak dodaje Onet, „częścią rytuału poświęcenia piramidy było grzebanie dzieci”.
Teotihuacan - widok z Piramidy Księżyca
Samo miasto Teotihuacan, którego największy rozkwit przypadał na IV–VII w., znajduje się na centralnym płaskowyżu Meksyku. Jest dla historyków i archeologów wielką tajemnicą. Wiadomo, że oddziaływało kulutorowo i religijnie na obszar całej Mezoameryki. Było celem pielgrzymek wielu plemion prekolumbijskich. Legenda głosi, że miasto zostało zbudowane przez olbrzymy, zwane w mitologii Azteckiej — Quinametzin.
Miały tam istnieć przed pojawieniem się ludzi, ale zginęły w wielkiej katastrofie. Co więcej, "to tu powstał świat, nastąpiło oddzielenie światła od ciemności, powstało słońce i księżyc". Mają to potwierdzać odkryte liczne mitologiczne wizerunki bogów oraz zwierząt.
Archeologia w Egipcie, mumie i choroby
Mumie w Egipcie uwolnią "zagładę"? Archeolodzy ostrzegają.
Połączone płaszczyzny skośne i poziome piramid ozdobione były rzeźbami, a ich powierzchnia pokryta grubą warstwą stiuk i pomalowana na czerwono. Na najwyższym tarasie zbudowano świątynie, z których zachowały się tylko ruiny. Na szczyt piramid prowadzą strome i wysokie stopnie, a u ich podnóży znajdują się resztki pomieszczeń kapłańskich - pisze Onet Turystyka.
Pod Piramidą Słońca w 1971 r. odkryto tunel i komory. Badacze zlokalizowali podziemną jaskinię oraz jezioro w kształcie liścia koniczyny. Czy było to „mityczne praźródło” związane z początkiem tamtejszej cywilizacji?
Sztuka i odkrycia w Teotihuacan
Wewnątrz Piramidy Słońca odkryto liczne historyczne artefakty. Wśród nich znajduje się kamienna maska, wykonana z zielonej skały metamorficznej z grupy minerałów serpentynowych, przedstawiająca bardzo precyzyjnie wyrzeźbioną ludzką twarz.
Archeolodzy natrafili szczątki zwierząt, których nie potrafią zidentyfikować.
Bursztynowa Komnata
Gdzie jest Bursztynowa Komnata? Nowe informacje i teorie.
Na terenie miasta Teotihuacan zlokalizowana była także Świątynia Quetzalcoatla, czyli Pierzastego Węża, zbudowana w formie piramidy. W latach 80. XX wieku znaleziono w niej 137 ludzkich szkieletów, rozmieszczonych w wielu miejscach, w grupach po 4, 8, 10, 18 i 20 osób.
Ofiary miały związane z tyłu ręce i
zapewne poświęcono je w ofierze budując piramidy. Sama Piramida Słońca (zgodnie
z wierzeniami, że piramidy były jak żywe istoty) między 500 a 600 rokiem n. e.
została złożona w ofierze i podpalona.
Źródło: Radio ZET, Planeta.pl, Focus.pl, National Geographic, Onet, Unesco
World Heritage Center.
Oprac. Stanisław Cybruch
istoty, Księżyc, miasto, piramida, Piramida Słońca, szkielet, Teotihuacan, wierzenia, żywe,
Komentarze
Prześlij komentarz