Rude koty są wyjątkowe i wiemy już, dlaczego
Naukowcy rozwiązali zagadkę.
O tym, że rude koty, są jedyne w swoim rodzaju, najlepiej wiedzą ich właściciele. Zdaniem naukowców, odpowiada za to genetyczna mutacja, która występuje, tylko u tych zwierząt.
Dlaczego rude kotki są rzadkością? Ciekawe odkrycie
Fot. Shutterstock
Naukowcy zidentyfikowali genetyczną mutację, która sprawia, że koty są rude – informuje pismo “Current Biology”. Mutacja ta jest sprzężona z płcią i występuje w chromosomie X.
W planach są dalsze badania: być może uda się odkryć inne tajemnice niezwykłych zwierząt.
Dlaczego koty są rude? Ciekawe ustalenia naukowców
Pomarańczoworude ubarwienie występuje u wielu ssaków, m.in. tygrysów, golden retrieverów czy ludzi. Jednak tylko u kotów jest to powiązane z płcią: rude są głównie samce. Naukowcy z USA odkryli trudno uchwytną mutację genetyczną, która sprawia, że koty są rude. Co ciekawe, nie występuje ona u żadnego innego ssaka.
„U wielu gatunków, które mają żółty lub pomarańczowy pigment, mutacje te występują niemal wyłącznie w jednym z dwóch genów, a żaden z tych genów nie jest sprzężony z płcią".
To wyjątek genetyczny, który zauważono ponad sto lat temu. Ta zagadka genetyczna zmotywowała nas do zainteresowania się rudym kolorem sprzężonym z płcią” – powiedział dr Christopher Kaelin z Stanford University School of Medicine (USA), genetyk i główny autor badania.
Fakt, że rude są przede wszystkim samce, wskazywał na obecność zmutowanego genu w chromosomie X. Jak u większości ssaków, kocie samice mają chromosomy płci XX, a samce XY. Każdy samiec z "rudym" genem, sprzężonym z płcią, będzie całkowicie rudy, ale ruda kotka musi odziedziczyć ten gen, po chromosomach X obu rodziców, co jest mniej prawdopodobne. To dlatego rude kocice są rzadko spotykane. (Radio ZET/sciencefocus.com/PAP).
Oprac. Stanisław Cybruch
badanie, chromosom X, gen, odziedziczyć, kocice, kot, mutacja, nauka, rudy,
Komentarze
Prześlij komentarz