Polka uchwyciła na foto centrum Drogi Mlecznej

Niezwykłe zdjęcie wyróżniła NASA.

Każdego dnia NASA udostępnia wyjątkowe zdjęcia kosmosu wykonywane przez fotografów z całego świata. Tym razem wyróżniono Polkę, Marzenę Rogozińską, która uchwyciła Drogę Mleczną. Widok zapiera dech w piersiach. Gdzie została wykonana fotografia?


Fotografia Drogi Mlecznej w obiektywie Polki

fot. Facebook/Miasto Bytom/screen

NASA wyróżniła pracę polskiej pasjonatki astrofotografii, Marzeny Rogozińskiej. Fotografia przedstawia centrum Drogi Mlecznej. Na zdjęciu widoczne są detale, które nie sposób,  zobaczyć gołym okiem,  z Ziemi.


Astronomiczne Zdjęcie Dnia: wyróżnienie dla polskiej fotografki


Jak wygląda Droga Mleczna? Wyobrażamy sobie ją w formie spłaszczonego dysku, ze światłem bijącym z jego środka. Dysk galaktyczny ma obecnie 100–120 tysięcy lat świetlnych średnicy. 


Drogę Mleczną można zobaczyć z Ziemi, choć oczywiście nie jest to proste. 


Najlepiej wybrać pogodną, bezksiężycową noc i udać się w miejsce poza miastem, z dala od świateł. Z Ziemi, Droga Mleczna widziana jest, jako jasna smuga opasująca niebo (dysk Galaktyki z jej wnętrza, bo Układ Słoneczny, znajduje się w pobliżu jego płaszczyzny).

“Perfekcyjne miejsce do obserwacji centrum Drogi Mlecznej powinno być położone na początku „korytarza ciemnego nieba” ustawionego wzdłuż kierunku naszych obserwacji. Najlepiej gdzieś w obszarze Bieszczad” – pisze Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, na swoim blogu "Z głową w gwiazdach".


Nie musicie jechać w Bieszczady, jeśli chcecie przyjrzeć się szczegółom Drogi Mlecznej. Polka, Marzena Rogozińska, uchwyciła centralną część Drogi Mlecznej oraz obszar Rho Ophiuchi, bogaty w mgławice refleksyjne i ciemne obłoki pyłu. Zdjęcie zdobyło wyróżnienie NASA: tytuł APOD (Astronomy Picture of the Day). 


Fotografia została wykonana 20 maja na Hawajach.

Wulkan Mauna Kea: stąd najlepiej na świecie widać kosmos

Mauna Kea to najwyższy wulkan na Hawajach. Na jego szczycie znajduje się kompleks 13 gigantycznych teleskopów, które umożliwiają dokładną obserwację nieba. Obserwatorium to nie jest jednak dostępne dla zwiedzających.

“Nocą nad Mauna Kea - jedno z najlepszych miejsc na Ziemi do obserwacji nocnego nieba. To zdjęcie wykonałam u stóp University of Hawaii 2.2-Meter Telescope, który znajduje się na wysokości ponad 4200 m n.p.m., na samym szczycie wygasłego wulkanu Mauna Kea na Hawajach". 


"Na fotografii uchwyciłam centralną część Drogi Mlecznej oraz region Rho Ophiuchi - z intensywnymi obszarami emisji H-alfa, mgławicami refleksyjnymi i ciemnymi obłokami pyłu międzygwiezdnego” – pisze Marzena Rogozińska na Instagramie.


Czekamy na kolejne zdjęcia znakomitej fotografki. Jak przyznaje autorka wyróżnionego zdjęcia, astrofotografia to jej wielka pasja.


"W poszukiwaniu ciemnego nieba i unikalnych zjawisk przemierzam setki kilometrów - zarówno w Polsce, jak i za granicą" – podkreśla artystka.


Prace Marzeny Rogozińskiej można zobaczyć na wystawie w Pałacu w Miechowicach w Bytomiu. O polskiej artystce było głośno już w 2021 roku, gdy NASA wyróżniła zdjęcie meteoru z roju Perseidów.
Źródło: Radio ZET/zglowawgiazdach.pl/instagram/Marzena Szwed Konanieca_astrophotography/national-geographic.pl. 

Oprac. Stanisław Cybruch 
artystka, Bytom, Droga Mleczna, Miechowice, NASA, niebo, Polka, persejdy, Rogozińska, zdjęcie, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Donald Tusk odpowiada na słowa Karola Nawrockiego

"To może być przełom w aferze RARS"

"Niemoralni politycy PiS. Rozwiedzeni, drugie żony, kochanki"