"To oni wyłożą miliardy na budowę CPK"

"Będą mniejszościowym udziałowcem spółki".

Spółka Polskie Porty Lotnicze zaangażuje 9 mld zł, w budowę centralnego lotniska CPK w Baranowie - ogłosił minister infrastruktury       Dariusz Klimczak. PPL i spółka CPK podpisały list intencyjny w tej sprawie - o czym pisze portal tokfm.pl.

Foto: Dariusz Klimczak

Spółki Centralny Port Komunikacyjny i Polskie Porty Lotnicze podpisały list intencyjny, zgodnie z którym PPL obejmą mniejszościowy
udział - do 49 proc. - spółki CPK.Lotnisko. Jak poinformowano, zgodnie z porozumieniem CPK zachowa minimum 51 proc. udziałów
w kapitale zakładowym tej spółki. To właśnie ta spółka, będzie odpowiadać za budowę, nowego lotniska centralnego pod Warszawą.

- Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa od początku projektu CPK. Chcemy, żeby największym projektem zarządzała
 polska firma, żeby był to projekt całkowicie polski - podkreślił Dariusz Klimczak. Minister dodał, że PPL mają kompetencje, zasoby i kapitał ludzki, by koordynować działania, przy budowie i funkcjonowaniu nowego centralnego lotniska.

Transakcja ma zostać sfinalizowana w IV kwartale 2025 r. Do tego czasu powstaną m.in. umowa inwestycyjna między CPK a PPL, umowa spółki CPK.Lotnisko oraz opracowany zostanie model zarządzania, czyli szczegółowe założenia zarządzania lotniskiem CPK po jego uruchomieniu.

Matysiak ostro o działaniach rządu Tuska ws. CPK. "Oszukują nas".
Lotnisko Chopina do rozbudowy.

Jednocześnie spółka PPL poinformowała, że po wartej 1,6 mld zł modernizacji Lotnisko Chopina w Warszawie będzie mogło obsługiwać
 do 30 mln pasażerów rocznie. Ma być to możliwe w 2029 roku.

Prace projektowe potrwają do 2026 r., prace budowlane zaplanowano na lata 2026-2028, natomiast otwarcie zmodernizowanej infrastruktury planowane jest na sezon letni w 2029.

W ramach modernizacji z 62 do 83 wzrośnie liczba stanowisk postojowych dla samolotów wąskokadłubowych jak Boeing 737 czy Airbus A320, a z 15 do 24 zwiększy się liczba stanowisk dla samolotów szerokokadłubowych, jak Boeing 787 Dreamliner. Całkowita powierzchnia terminala pasażerskiego ma wzrosnąć o 15 procent.

Wszystkie inwestycje będą finansowane z zysków PPL, bez dodatkowego obciążania budżetu państwa - zaznaczył prezes PPL Andrzej Ilków. (tokfm.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
budżet państwa, CPK, list intencyjny, lotnisko, modernizacja, PPL, prace budowlane, prezes PPL, transakcja, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Donald Tusk odpowiada na słowa Karola Nawrockiego

"To może być przełom w aferze RARS"

"Niemoralni politycy PiS. Rozwiedzeni, drugie żony, kochanki"