"Ryba z nogami to ewenement"

"Kończyny działają u niej jak języki".

Morski świat nie przestaje zaskakiwać - pisze Alicja Bartosiak w radiozet.pl.

Mieszkają tu bajkowe stworzenia o niezwykłych zdolnościach. Niedawno naukowcy odkryli… rybę z nogami. Gdy spaceruje po dnie, kończyny pozwalają jej znajdować pożywienie – działają jak języki. Tajemnicza ryba zamieszkuje wody północnego Atlantyku.

Kurek karoliński (Prionotus carolinus) to ryba z nogami.

Kurek karoliński. Ryba z nogami, na których znajdują się receptory smakowe.

Kurek karoliński (Prionotus carolinus) to jedna z najciekawszych ryb świata. Po dnie porusza się za pomocą nóg, na których powierzchni znajdują się wypustki służące do jedzenia. W ten sposób kurek szuka zdobyczy zakopanej pod kamieniami. Kurek karoliński nigdy nie podróżuje sam: inne gatunki doskonale wiedzą o niesamowitej umiejętności ryby i podążają za nią, by "załapać się" na obiad.

To niedawne odkrycie zespół biologów z Harvardu i Stanforda. Jak informują w czasopiśmie naukowym "Current Biology", rybie wyrosły nogi dzięki genom, które przyczyniają się do rozwoju naszych kończyn.

– Następnie jednak nogi te zostały przystosowane do znajdowania zdobyczy. Brały w tym udział te same geny, dzięki którym nasz język jest organem zmysłu smaku – mówi jeden z autorów badań, Nicholas Bellono z Harvardu.

Podczas eksperymentów kurki umieszczono w akwariach z piaskiem i morską wodą. Pod piaskiem zakopano małże, kapsułki zawierające wyciąg z małży I kapsułki tylko z morską wodą. Ryby wykopywały jedynie małże i kapsułki z ich wyciągiem, nie interesowały się natomiast kapsułkami z samą wodą. Co ważne, kurki nie wykorzystywały wzroku do poszukiwania pożywienia, wystarczyły im bodźce mechaniczne i chemiczne.

Jak twierdzą naukowcy, nerwy w nogach ryb uaktywniają się, gdy w pobliżu znajduje się pokarm. Kurki mają tak wyostrzone zmysły, że reagują nawet na obecność pojedynczych aminokwasów, jednak zdolność ryb do lokalizowania pożywienia zmniejsza się wraz z głębokością, na jakiej zostało zakopane, czego można było się spodziewać.

Paszyk o Obajtku: Chciałby być jak Midas, a wszystko obracało się w ruinę.

"Dziwne rybki mają nam wiele do powiedzenia".

Jak podkreślają naukowcy, dzięki wynikom badania możliwe jest prześledzenie, jak ewoluują nowe części ciała u zwierząt, ale też, w jaki sposób przystosowują się do tego ich mózgi.

– Te szalone, małe, dziwne rybki mają nam wiele do powiedzenia. Prawdopodobnie nie moglibyśmy się nauczyć tego samego od bardziej konwencjonalnego organizmu badawczego, takiego jak mysz – wyjaśnia Corey Allard, biolog i pomysłodawca badań.

Kurek karoliński osiąga długość ok. 30 centymetrów. Żyje w północnych regionach Oceanu Atlantyckiego, na głębokości nawet 180 metrów. Żywi się głównie skorupiakami i mięczakami.
Źródło: Radio ZET/ Allard CAH, Herbert AL, Krueger SP, Liang Q, Walsh BL, Rhyne AL, Gourlay AN.

Ta dziwna ryba, która chodzi na nogach, po piasku dna morskiego czy oceanicznego, i ma na swoich nogach, czujki smakowe jak ludzie na języku, potrafi zanurzać się na głębokość 180 m i żywi się, głównie skorupiakami i mięczakami - (dod. S. C.). Czego to natura nie wymyśli, choć nam się wydaje, że tylko człowiek ma tę cechę?  

Oprac. Stanisław Cybruch
badania, biolog, człowiek, ewolucja, natura, naukowcy, noga, organizm, ryba, zwierzęta, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Donald Tusk odpowiada na słowa Karola Nawrockiego

"To może być przełom w aferze RARS"

"Niemoralni politycy PiS. Rozwiedzeni, drugie żony, kochanki"