Niemiecki wirusolog: "koronawirus równie niebezpieczny jak grypa"
Zagrożenie związane z Covidem.
Zagrożenie związane z koronawirusem zasadniczo się zmieniło – uważa niemiecki wirusolog Christian Drosten.
Wirusolog Christian Drosten
Inaczej, niż w pierwszych latach pandemii, obecnie koronawirus jest równie niebezpieczny, jak wirus grypy – uważa jeden z czołowych niemieckich wirusologów Christian Drosten, szef Instytutu Wirusologii w berlińskiej klinice Charité.
W rozmowie z gazetą "Augsburger Allgemeine" ocenił on, że zagrożenie stwarzane przez koronawirusa, znacznie się zmieniło. "Na szczęście jesteśmy teraz w sytuacji, w której porównanie do grypy jest trafne. Dzieje się tak, ponieważ populacja jest w dużej mierze zaszczepiona, a większość ludzi przeszła zakażenie (koronawirusem – red.), kilka razy" – wyjaśnił Drosten.
Błędne osądy
Na początku pandemii koronawirusa, nie przypuszczał on, że skuteczne szczepionki, będą dostępne już po roku. "To było wspaniałe i wiele nam oszczędziło" – powiedział Drosten. I zastrzegł, że nie oznacza to jednak, że koronawirus nie stanowił zagrożenia.
"Na początku pandemii byli ludzie, którzy twierdzili, że Covid jest porównywalny z normalną grypą. Więc o co było to całe przerażenie?" – wspomina wirusolog. "Dziś wiemy, że były to, zdecydowanie błędne osądy" – dodał.
Szczepienia przeciwko Covid-19 w czasie pandemii koronawirusa.
Pandemia to historia
Obecnie "niestety, ci sami ludzie, którzy wówczas wygłaszali fałszywe twierdzenia, teraz próbują podreperować swój publiczny wizerunek". "Pandemia to już historia i nie powinniśmy jej naginać" – powiedział Dorsten, komentująctoczone aktualnie dyskusje, czy reakcja na pojawienie się koronawirusa, w tym rozmaite obostrzenia, były słuszne.
Podczas pandemii powstało wrażenie, że środowisko naukowe prowadziło spory o ocenę zagrożenia związanego z koronawirusem. Jednak według Drostena nie było sporu co do fundamentalnych kwestii. W telewizyjnych programach talk show niektórzy lekarze, filozofowie lub autorzy książek prezentowali się jako eksperci, "aby następnie w rzeczywistości, przedstawiać polityczne albo nawet populistyczne argumenty" (dw.com).
Oprac. Stanisław Cybruch
argumenty, Covid-19, ekspert, koronawirus, lekarz, pandemia, szczepienie, twierdzenie, zagrożenie,
Komentarze
Prześlij komentarz