"Kiedy będzie najdłuższa noc w 2024 roku?"
"Szybko zrobi się ciemno".
Przed nami początek kalendarzowej i astronomicznej zimy, a co za tym idzie - najdłuższej nocy w całym roku. W trakcie przesilenia zimowego, będziemy mieć najkrótszy dzień w roku. Kiedy dokładnie czeka nas najdłuższa noc 2024?
Przesilenie zimowe wypada w sobotę 21 grudnia 2024 roku. To moment, w którym Słońce góruje w zenicie najdalej na południe. W tym czasie mamy najdłuższą noc w roku.
Kiedy jest najdłuższa noc w 2024 roku?
W 2024 roku najdłuższa noc wypada w nocy z 21 na 22 grudnia 2024. W tym samym czasie rozpoczniemy przesilenie zimowe, czyli początek zimy astronomicznej. Początek zimy kalendarzowej wyznaczono na 22 grudnia 2024.
Jednocześnie, przez ten krótki czas, będziemy mieć najdłuższą noc, która potrwa około 16 godzin. W tym momencie długość dnia będzie wynosić zaledwie, od blisko 7 godzin i 10 minut do 8 godzin i 15 minut - w zależności od lokalizacji w Polsce.
I pomyśleć, że w krajach bałtyckich: Szwecja, Norwegia, Finlandia - mają teraz tylko dwie godziny normalnego dnia - mniej więcej od godz. 11:00 do 13:00, a tak zwykle - noc i noc... Ale potem mają tak zwane białe noce - od maja, przez czerwiec, lipiec a nawet jeszcze sierpień. Są kraje, w których tzw. białe noce są nawet 52 i więcej czasu. Wtedy słońce nie zachodzi za horyzont.
Pewna Polka kupiła sobie w Norwegii kawałek pola, na którym zbudowała dom, urodziła troje dzieci, i codziennie woziła swoim autem dziecko do szkoły 45 km, potem odbierała je ze szkoły - było to stale w nocy (rano) i wieczorem. Zawsze było ciemno, po kolana w śniegu, daleko szkoła, gdzieś w polu samotne mieszkanie... Ale - jak się okazuje - tak też można żyć.
Tymczasem u nas, słońce w Gdańsku wzejdzie o godzinie 8.05 i zajdzie o 15.25. Z kolei w Warszawie, jasno zrobi się o 7.43, a ciemno zrobi się już o 15.25. We Wrocławiu czas wschodu i zachodu Słońca wyznaczono o godzinach 7.53 i 15.47. Natomiast w Krakowie wschód będzie miał miejsce o 7.37, a zachód o 15.40. W Rzeszowie będzie to o 7.28 i 15.32.
Przesilenie zimowe: Czym jest?
Przesilenie zimowe to czas, w którym nasza północna półkula jest najdalej od Słońca. Oznacza to, że jest ono widoczne dla nas w najniższym punkcie. Po tej chwili długość dnia każdej doby zaczyna się wydłużać.
Jaka pogoda w święta?
Pierwszego i drugiego dnia może być "anomalnie". Jaka szansa na białe święta? Niektóre prognozy przewidują, że pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia, może być ranek z białym śniegiem, ale w dzień śnieg zniknie.
"Zima 2024/2025 nie będzie tania". Alarmujące wyliczenia ekspertów.
Trzeba zaznaczyć, że przesilenie zimowe, nie ma stałej daty. Jest to związane z długością roku słonecznego, który wynosi 365 dni, 5 godzin i 49 minut. W związku z tym, w latach przestępnych, Słońce w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca, przypada na 21 albo 22 grudnia. Wobec tego 21 grudnia 2024 roku, astronomiczna zima, rozpocznie się dokładnie o godzinie 10.19.
Źródło: Radio ZET/rp.pl.
Oprac. Stanisław Cybruch
białe święta, Boże Narodzenie, ciemno, ekspert, prognoza, przesilenie, Słońce, śnieg, zenit, zima, zwrotnik Koziorożca,
Komentarze
Prześlij komentarz