"Jesienią opuszczają watahy"
"Tego nigdy nie rób w razie spotkania z wilkiem".
Jesienią dwuletnie wilki opuszczają watahy i rozpoczynają długą wędrówkę. To czas, kiedy najłatwiej spotkać wilka w lesie, bo ich naturalne trasy przecinają się z zabudowaniami. Przyrodnicy apelują: gdy spotkasz wilka, nie panikuj.
Jesienią i zimą w lasach można spotkać najwięcej wilków.
Co robić, gdy spotkamy, rannego wilka?
Ich zachowanie trudno przewidzieć. Czy wilki atakują ludzi?
W ostatnich dniach, wilki w otoczeniu, zaobserwowali mieszkańcy gminy Dywity pod Olsztynem. Samorząd, chcąc uspokoić ludzi,
zamieścił w mediach społecznościowych, obszerną instrukcję, jak powinno się zachowywać w razie takiego spotkania. Przede wszystkim
pamiętajmy, że to one boją się nas. Gdy pojawiają się w pobliżu zabudowań, jest to przejaw ich naturalnego instynktu lub ciekawość.
"Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się w sposób trudny do przewidzenia, dlatego też należy się spokojnie oddalić" – wskazała gmina.
Rzecznik prasowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie, Justyna Januszewicz, powiedziała PAP, że jesienią i zimą częściej i łatwiej możemy zaobserwować wilki, ponieważ właśnie o tej porze roku, młode wilki odłączają się do rodzinnej watahy i wędrują na inne terytorium, by założyć swoje stado.
Drogi migracyjne zwierząt przecinają często drogi, na których powstały zabudowania. Eksperci zaapelowali do mieszkańców gminy. Dywity, by nie dokarmiali wilków i nie wykładali im jedzenia, by chronili pokrywkami, kosze na śmieci.
W razie bezpośredniego spotkania z wilkiem, nie należy panikować, tylko przepłoszyć zwierzę, np. machając rękoma. Wilki nie atakują pierwsze. Jeśli to robią, to wyłącznie w samoobronie, gdy nie mają innego wyjścia.
Co robić, gdy spotkamy rannego wilka?
Tak jak w przypadku każdego innego dzikiego zwierzęcia, również gdy widzimy rannego wilka, nie podchodźmy do niego. Warto się najpierw od niego oddalić, a następnie zrobić mu zdjęcie i poinformować o tym RDOŚ, gminę lub leśników. Aby ułatwić pracę służbom, możemy zaznaczyć, miejsce pobytu zwierzęcia na mapie lub znaleźć najbliższy słupek, w lesie i zapisać jego oznaczenia.
Populacja wilków na Warmii i Mazurach szacowana jest na 160 osobników.
Źródło: Radio ZET/PAP.
Oprac. Stanisław Cybruch
blisko zabudowań, kosze na śmieci, nie dokarmiać, populacja, ranny wilk, Warmia i Mazury, wilk, zwierzę,
Komentarze
Prześlij komentarz