"Tusk o Tarczy Wschód"

"Cała Europa z wielką satysfakcją obserwuje".

"Premier zabrał głos ws. wysiedleń".

Nie przewidujemy żadnych przymusowych wysiedleń - powiedział premier Tusk, podczas briefingu w pobliżu wsi Dąbrówka, gdzie odwiedził, pierwszy wybudowany odcinek Tarczy Wschód.

Szef rządu podkreślił, że Europa obserwuje inwestycje w Tarczę Wschód, z satysfakcją i jest gotowa je wspierać.

Premier Donald Tusk wizytował pierwszy wybudowany odcinek umocnień.

- Działania zmierzające do zabezpieczenia wschodniej granicy kraju to inwestycja w pokój - powiedział premier Donald Tusk podczas sobotniej wizyty na pierwszym wybudowanym odcinku Tarczy Wschód. Zapewnił też, że Europa obserwuje te inwestycje z satysfakcją i jest gotowa je wspierać. Szef rządu podkreślił podczas briefingu w pobliżu wsi Dąbrówka w województwie warmińsko-mazurskim, że można już wizytować "pierwszy odcinek Tarczy Wschód", który w pierwotnym planie, miał powstać w I kwartale 2025 roku.

- To był bardzo nowoczesny pomysł, w jaki sposób chronić granicę przy wykorzystaniu różnych elementów infrastruktury typu tzw. betonowe jeże, rowy przeciwczołgowe, ale też elementy środowiska naturalnego - powiedział. Dodał, że ten sposób budowania instalacji "stanowi inteligentnie skomponowany ciąg skutecznej obrony". Tusk zwrócił uwagę, że tylko na tym odcinku jest 3,5 tys. elementów betonowych. - Do 2028 roku będziemy chcieli uzbroić w ten sposób polską granicę - zaznaczył premier.

Tarcza Wschód. Europa patrzy i chce pomagać.

Tusk zapewnił też, że Europa obserwuje te inwestycje z satysfakcją i jest gotowa je wspierać. Premier podkreślił, że "im lepiej będzie strzeżona polska granica, tym trudniej dostępna dla tych, którzy mieliby złe zamiary".

- Wszystko to, co tutaj robimy - i to będziemy robili także na granicy z Białorusią i Ukrainą – ma odstraszyć i zniechęcić ewentualnego agresora, w związku z czym to jest naprawdę inwestycja w pokój. Wydamy na to miliardy złotych, ale już w tej chwili cała Europa z wielką satysfakcją obserwuje i będzie wspierała w razie potrzeby te inwestycje i nasze działania - mówił.

Premier Tusk podczas uroczystości z okazji 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Tusk chce "navy policing" na Bałtyku. "Jesteśmy stroną potrzebującą".

Szef rządu zapewnił, że państwa należące do regionu bałtyckiego będą współpracowały z Polską, aby infrastruktura ta była skuteczna nie tylko na polskich odcinkach, ale na całej długości granicy, "przede wszystkim z Rosją i Białorusią". - Nasze działania będą dotyczyły także zabezpieczenia granicy z Ukrainą – z innych powodów, ale chcemy, żeby na całej długości wschodniej granicy Polacy czuli się bezpieczniejsi - stwierdził.

Budowa Tarczy Wschód. Mieszkańcy mają obawy. Tusk o wysiedleniach.

Premier zabrał też głos w sprawie obaw mieszkańców regionu, związanych z budową Tarczy Wschód. - Nie przewidujemy żadnych przymusowych wysiedleń - zapewnił.

Tusk podkreślił, że dzięki inwestycji województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie i podkarpackie będą bezpieczniejsze. - A więc będzie się też tu w konsekwencji lepiej żyło - dodał.

'Ukraiński naród znika, a z nim państwo'. A co grozi Polsce po wojnie? (zdjęcie ilustracyjne)
Po wojnie w Polsce. "Skrajny scenariusz, ale prawdopodobny".

Tarcza Wschód to przygotowany w MON i Sztabie Generalnym WP program zakładający budowę różnego typu umocnień, przeszkód terenowych i infrastruktury wojskowej na granicach Polski z Rosją i Białorusią - łącznie na odcinku ok. 800 km. W planach jest budowa także odpowiednich systemów rozpoznania i wykrywania zagrożeń, wysuniętych baz, węzłów logistycznych, magazynów czy rozmieszczenie systemów antydronowych. (tokfm.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
Białoruś, budowa, magazyn, MON, Polska, Rosja, Ukraina, umocnienie, system, Tarcza Wschód, Tusk, zagrożenie, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Donald Tusk odpowiada na słowa Karola Nawrockiego

"To może być przełom w aferze RARS"

"Niemoralni politycy PiS. Rozwiedzeni, drugie żony, kochanki"