"Powstała naukowa analiza przyczyn powodzi"

"Eksperci wskazują na ważny czynnik".

Powódź przetoczyła się przez Polskę, zniszczyła szczególnie miejscowości, położone na południu oraz południowym-zachodzie kraju - o czym pisze Monika Kurowska w radiozet.pl.

Eksperci przystępują do analiz. Pojawiły się już pierwsze opinie. Według projektu badawczego ClimaMeter główną i najważniejszą przyczyną zjawisk, które nawiedziły Europę Środkową, była zmiana klimatu.

Powódź w Polsce.

Powódź 2024 zniszczyła południowo zachodnią Polskę. Badacze mają pewne teorie.

Południowa i południowo zachodnia Polska mierzy się ze  skutkami powodzi. W wielu miejscowościach woda już opada, odsłaniając kolosalne zniszczenia i gigantyczne straty. Ucierpiała nie tylko lokalna infrastruktura, ale przede wszystkim domy mieszkańców. Obecnie trudno jest oszacować, jak duże są straty. Wiadomo jednak, że wiele rodzin straciło dobytek życia. Szczególnie dotknięte powodzią są województwa: dolnośląskie, opolskie i śląskie.

POWÓDŹ 2024
Sprawdź, gdzie jest teraz najgorzej.

Pojawiają się pierwsze analizy przyczyn powodzi. Ekstremalnym zjawiskom, które przeszły przez Europę Środkową przyjrzał się projekt badawczy ClimaMeter, który finansowany jest przez Unię Europejską oraz francuskie Narodowe Centrum Badań Naukowych.

Eksperci przyznali, że niż Boris spowodował sytuację absolutnie wyjątkową pod względem intensywności opadów oraz "niespotykaną, jeśli chodzi o rozkład ciśnienia atmosferycznego". Naukowcy mają pewne przypuszczenia. W analizie wskazali główną przyczynę powodzi, która dotknęła między innymi nasz kraj.

Zalana droga.
Te drogi i mosty są zamknięte przez powódź. Najnowszy komunikat GDDKiA.
Powódź w Polsce.
Powódź w Polsce. Aktualne informacje, alerty, ewakuacje, poziomy wód, prognozy i zdjęcia na żywo.
"Naturalna zmienność klimatu prawdopodobnie odegrała niewielką rolę". Eksperci wskazują na ważny czynnik.

"Wzmożone opady powodujące powodzie w Europie Środkowej przypisujemy głównie zmianie klimatu spowodowanej przez działalność człowieka. Naturalna zmienność klimatu prawdopodobnie odegrała niewielką rolę" – do takich wniosków doszli eksperci tworzący wspomniany projekt badawczy ClimaMeter.

Ich analiza wskazała, że niże, które były przyczyną ekstremalnych zjawisk pogodowych w Środkowej Europie, w ostatnich latach mają niższe ciśnienie w centrum (średnio o 2 hPa) niż te, z którymi mieliśmy do czynienia pod koniec ubiegłego wieku, a więc w latach 70., 80., oraz 90.

Niże obecnie przynoszą, znacząco wyższe sumy opadów – zdaniem naukowców to średnio aż 20 proc. Badacze w swojej analizie podkreślają jednak, że w Europie Środkowej rzadko dochodzi do tak ekstremalnych sytuacji pogodowych, w konsekwencji obliczenia te można uznać jedynie za szacunki.

Wykorzystali powódź do reklamy butów. W sieci burza. Firma usuwa post i przeprasza.

Dr hab. Mateusz Grygoruk, profesor SGGW i wiceprzewodniczący Państwowej Rady Gospodarki Wodnej w rozmowie z Nauką o Klimacie również wskazuje na podobną przyczynę powodzi, która zmasakrowała południowy zachód Polski. "Zmiana klimatu wpłynęła na powódź w 100 proc. I nie ma potrzeby doszukiwać się w tym żadnych innych przyczyn. Tak wysokie sumy opadów i w takiej cyrkulacji powietrza w tym okresie roku nie występowały u nas nigdy" – zaznaczył ekspert.
Źródło: Radio ZET/climameter.org/Nauka o Klimacie.

Oprac. Stanisław Cybruch
analiza, burza, cyrkulacja, ekspert, Grygoruk, klimat, opady, powietrze, powódź, przynoszą, Ucierpiała, wysokie, zjawisko,  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Awarie dystrybutorów" Orlenu, problemy z tankowaniem karetek"

"Niemoralni politycy PiS. Rozwiedzeni, drugie żony, kochanki"