"Oto emerytura Klaudii Zwolińskiej"

"Tyle będzie dostawać od rządu do końca życia".

Klaudia Zwolińska to pierwsza i na razie jedyna polska medalistka na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pisze Kacper Ciuksza w sport.pl.

Kajakarka górska przeszła do historii, zdobywając srebro w kategorii K-1 i przy okazji może liczyć na gratyfikację finansową. Dodatkowo zapewniła sobie emeryturę olimpijską. Ile wynosi emerytura olimpijska? Kiedy przysługuje?

Ile wynosi emerytura olimpijska?

Klaudia Zwolińska spisywała się znakomicie od rozpoczęcia startu na igrzyskach olimpijskich i w najważniejszym momencie nie zawiodła. W kategorii K-1 w kajakarstwie górskim zajęła drugie miejsce, czym zapewniła sobie srebrny medal i miejsce w historii polskiego sportu. Oprócz prestiżu może liczyć także na gratyfikację finansową.

Zobacz wideo. Paulina Peda zapowiada: Będzie jeden medal!

Ile wynosi emerytura olimpijska. Kiedy przysługuje? Tyle dostanie Klaudia Zwolińska

W 2024 roku MKOl nie przyznaje pieniędzy za medale olimpijskie, a World Athletics wynagradza tylko złotych medalistów. Klaudia Zwolińska dostanie jednak 200 tysięcy złotych od PKOl, kawalerkę od sponsorów, a także 70 tysięcy złotych od Ministerstwa Sportu i Turystyki. Z pewnością ta gratyfikacja wynagrodzi trud włożony w przygotowania do igrzysk.

Dodatkowo zdobycie medalu igrzysk olimpijskich zapewnia w Polsce emeryturę olimpijską. Ta należy się każdemu medaliście z naszego kraju, kiedy skończy on 40. rok życia i nie będzie już aktywnym sportowcem. W tym przypadku wsparcie od polskiego rządu jest dożywotnie po spełnieniu kilku warunków.

Ubiegający się o emeryturę olimpijską nie mogą być karani prawomocnym wyrokiem, w trakcie kariery nie mogą być zawieszeni za doping jednorazowo na dłużej niż 24 miesiące lub wielokrotnie na dowolny okres. Emerytura z kilku medali nie sumuje się, ale przysługuje za osiągnięcia indywidualne i drużynowe.

Najpilniej strzeżona tajemnica. To dlatego Świątek nie zamieszkała w wiosce.

A ile wynosi świadczenie dla olimpijczyków? Stawka może zmieniać się co roku, bo ustalana jest na podstawie kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej. Tę kwotę ustala ustawa budżetowa, a dla medalistów IO mnożona jest jeszcze razy 1,8, co ustala ustawa o sporcie. W 2024 roku emerytura olimpijska wynosi więc 4203,04 zł brutto. W tym momencie w Polsce, średnia emerytura, to 3516,95 zł brutto.

- Nie chciałabym, żeby ktoś odebrał to jako narzekanie, bo mam najlepszą pracę na świecie. Chodzi o to, co będzie po karierze. Skończę pod mostem? - pytała Zwolińska 12 miesięcy temu w rozmowie z Polsatem Sport. Wówczas sama opłacała sobie przygotowania do zawodów, treningi i wyjazdy. Medal igrzysk olimpijskich prawdopodobnie zapewnił jej więc dość spokojną przyszłość. (sport.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
budżet, emerytura, górska, igrzyska, kajak, kawalerka, medal, olimpiada, Polska, świat, treningi, wyjazdy, zawody, Zwolińska, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Awarie dystrybutorów" Orlenu, problemy z tankowaniem karetek"

"Niemoralni politycy PiS. Rozwiedzeni, drugie żony, kochanki"