"Upały nie odpuszczają"

"Podpowiadamy, jak sobie radzić, z falami gorąca".

Polskę zalała fala gorąca. Upały nie odpuszczają, a termometry będą w całym kraju wskazywać ponad 30 stopni w cieniu - pisze Aleksandra Gruszczyńska w tokfm.pl.

Najgoręcej będzie w centrum i na południu kraju. Przed wysokimi temperaturami ostrzegają lekarze i radzą, jak mądrze korzystać ze słońca.

Upał. Zdjęcie ilustracyjne

Fala upałów dotarła do Polski. Na południu i w centrum, słupki rtęci będą sięgać w dzisiejszą niedzielę (30 czerwca) aż 34-35 stopni w cieniu. Tak wysokie temperatury mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci, osób starszych czy chorych. Lekarze ostrzegają i radzą, na co zwrócić uwagę, podczas ekstremalnie gorących dni.

Jak mówił w rozmowie z reporterem TOK FM Krzysztofem Horwatem, doktor Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny, najlepiej unikać wychodzenia na słońce, w najgorętszych momentach dnia.

- Chronimy się w pomieszczeniach, czy pod parasolami. Bardzo proste rzeczy: Wachlarze, okulary przeciwsłoneczne, kapelusze, parasole. To są bardzo proste rzeczy, a wystarczą, żeby nie dopuścić do przegrzania - mówił Grzesiowski. Dodał, że wychodząc na zewnątrz, podczas tak gorących dni, należy pamiętać, że kremy z filtrem są bardzo potrzebne, ale nie chronią nas przed przegrzaniem.

Doktor Grzesiowski przypomina, by przy tak wysokich temperaturach, nie zapominać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Lekarz zwrócił uwagę, jakie napoje powinniśmy wybierać.

- Są napoje neutralne, czyli woda, kompot, sok, to są napoje, które uzupełniają płyny. Są natomiast też takie, które tylko pozornie uzupełniają nasze straty wody, a w efekcie powodują odwrotny efekt, czyli odwonienie. Chodzi o kawę, herbatę, napoje gazowane, czy piwo - dodał.

Co Polacy sądzą o paradowaniu półnago poza plażą? Zdjęcie ilustracyjne.
Będzie nowy zakaz nad Bałtykiem? Naga prawda o turystach.

Zwrócił uwagę, na jeszcze jeden bardzo ważny aspekt, o którym często zapominamy. Jak zaznaczył, przy upałach, o wiele łatwiej o zatrucia pokarmowe i zakażenia. Latem szczególnie istotna jest higiena, zwłaszcza mycie rąk. Jak podkreśla zastępczyni Głównego Inspektora Sanitarnego Izabela Kucharska, należy pamiętać także, o myciu warzyw i owoców.

- Szczególnie kiedy jesteśmy poza domem i kiedy jesteśmy w miejscach publicznych. Zawsze przed posiłkiem, i po wyjściu z toalety pamiętajmy, że ręce trzeba dokładnie, umyć wodą z mydłem - podsumowała.

To zależy, gdzie jestem. W lesie, czy nad jeziorem, upały są do przeżycia. (tokfm.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
Bałtyk, dziecko, GIS, Grzesiowski, jezioro, kawa, herbata, higiena, plaża, posiłek, upał, w lesie, zakaz, zatrucie, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Awarie dystrybutorów" Orlenu, problemy z tankowaniem karetek"

"Niemoralni politycy PiS. Rozwiedzeni, drugie żony, kochanki"