"Ziobryści mogą mieć duże kłopoty"
"Prawnik mówi wprost".
- Jeśli chodzi o aspekt prawnokarny, to oscylujemy od przekroczenia uprawnień, do udziału w zorganizowanej grupie przestępczej - pisze Magdalena Gałczyńska w onet.pl.
Tak o działaniach, osób związanych z Funduszem Sprawiedliwości, mówi Onetowi mec. Arkadiusz Szymański.
Podkreśla, że wachlarz zarzutów, jakie mogą one usłyszeć jest wyjątkowo szeroki, a sytuacja dla nich jest, co najmniej nieciekawa.
Ziobryści mogą mieć duże kłopoty. Prawnik mówi wprost.
Zbigniew Ziobro i Marcin Romanowski.
Nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości, o których od lat pisali dziennikarze, potwierdził były dyrektor Funduszu i wychowanek ziobrystów, Tomasz Mraz.
Jak twierdzi, głównym decydentem w sprawie Funduszu był Zbigniew Ziobro, a najważniejszym wykonawcą, jego zastępca, wiceminister Marcin Romanowski.
Wnioski o uchylenie immunitetów, osobom powiązanym z Funduszem, mogą pojawić się już w najbliższych dniach.
- Musimy zastanowić się, czy nie była to struktura przestępcza - tak o sytuacji w Ministerstwie Sprawiedliwości, wokół Funduszu Sprawiedliwości, mówi Onetowi mec. Szymański.
Były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości Tomasz Mraz, na początku roku, poszedł na współpracę z prokuraturą.
Podczas posiedzenia nieformalnego zespołu KO ds. rozliczeń kierowanego przez Romana Giertycha, ujawnił masę faktów, które obciążają Zbigniewa Ziobrę i jego ludzi, w związku z Funduszem Sprawiedliwości.
Co więcej, Tomasz Mraz przez niemal dwa lata nagrywał kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości za czasów Zbigniewa Ziobry. Zgromadził około 50 godzin nagrań, pierwszy fragment taśm w zeszłym tygodniu ujawnił Onet.
W Onecie opublikowaliśmy również, nagranie dotyczące operacji kolana, którą w szpitalu w Otwocku przeszedł Jarosław Kaczyński.
O to, kto i jakie zarzuty może usłyszeć w tej sprawie, pytamy mec. Arkadiusza Szymańskiego, który specjalizuje się w prawie karnym, z kancelarii Zemła Szymański Adwokaci.
Były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości Tomasz Mraz i poseł KO Roman Giertych.
- Musimy też pamiętać, że mimo, iż zeznania osoby ubiegającej się najprawdopodobniej o status małego świadka koronnego, powinny być badane z nadzwyczajną ostrożnością, bo taka osoba chce uzyskać niższy wymiar kary, to jednak bardzo często są prawdziwe.
"Mieli strukturę, mieli hierarchię. Zorganizowana grupa przestępcza".
- Wracając do potencjalnych zarzutów, jakie mogą usłyszeć osoby odpowiedzialne za Fundusz Sprawiedliwości, to mamy tu przede wszystkim, przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków.
Ale także kwalifikowane przywłaszczenie, tzw. sprzeniewierzenie środków, bo widzimy osoby, którym jakieś środki powierzono, a które te środki rozdysponowały niezgodnie z ich przeznaczeniem, traktując jak własne - wyjaśnia mec. Szymański.
- W pewnych konfiguracjach możliwe jest postawienie ustalonym i nieustalonym osobom, zarzutu udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wszystko zależy od tego, czy organy ścigania ustalą, że dane osoby działały wspólnie i w porozumieniu, mając na celu popełnianie przestępstw - podkreśla ekspert.
Afera z Funduszem Sprawiedliwości. "Nie przypominam sobie takiej sprawy".
- Jeśli te wydarzenia zostaną ujęte w konkretne zarzuty ogłoszone konkretnym osobom, to już wtedy będzie można mówić o tym, że mamy do czynienia z czynami, których społeczna szkodliwość jest ogromna. Podważają bowiem zaufanie do władzy i do instytucji państwa - zaznacza prawnik.
- Nie przypominam sobie, żebyśmy w ostatniej dekadzie mieli do czynienia z tak poważnymi zarzutami, formułowanymi w przestrzeni publicznej, wobec osób zajmujących się środkami publicznymi.
- Poszkodowane w tym procederze były właśnie ofiary przestępstw. Ten Fundusz powinien w założeniu służyć społeczeństwu. Nie służył, a z doniesień medialnych wynika, że mógł służyć wyłącznie interesom wybranej grupki polityków - podkreśla.
- Powiem wprost, to wszystko jest brzydkie, a sytuacja osób w tę sprawę zamieszanych, z prawnego punktu widzenia nie jest najciekawsza - podsumowuje mec. Szymański.
Źródło: Onet.
Oprac. Stanisław Cybruch
afera, ekspert, Fundusz Sprawiedliwości, Giertych, kara, mecenas, ofiara, państwo, proceder, prawo, przestępstwo, Szymański, władza, Ziobro,
Komentarze
Prześlij komentarz