"Wina pójdzie na Rosjan"
"Zaskakujące słowa eksperta ws. ostatnich pożarów w Polsce".
Strażacy ostrzegają przed dużym zagrożeniem pożarowym niemal w całym kraju - pisze Aleksandra Gruszczyńska w tokfm.pl.
Dochodzi do nich szczególnie często w okresie wiosennym i letnim. Od kilku lat wzrasta też liczba pożarów na składowiskach odpadów.
- Lekka histeria, która powstała dookoła wojny hybrydowej z Rosją sprawia, że niektórzy właściciele składowisk mogą to wykorzystać - mówił w TOK FM gen. Ryszard Grosset, ekspert ds. pożarnictwa.
Pożar w punkcie selektywnej zbiórki odpadów w Czechowicach-Dziedzicach objął około 100 mkw.
Tylko w piątek strażacy gasili 174 pożary. W nocy z soboty na niedzielę doszło do kolejnego pożaru. Tym razem płonął hotel w Śremie w województwie wielkopolskim. Z budynku ewakuowano sześć osób. Oficer dyżurny staży pożarnej poinformował PAP w niedzielę, że nie ma poszkodowanych. Osoby przebywające w budynku ewakuowały się przed przybyciem służb.
Służby już apelują o szczególną ostrożność i nieużywanie ognia w lesie i jego sąsiedztwie. Ściółka jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia. W ocenie gen. Ryszarda Grosseta eksperta ds. pożarnictwa do większości pożarów dochodzi z winy człowieka.
- Nasilenie pożarów od lat widoczne jest zwłaszcza w okresie po wiosennym albo wiosenno-letnim. W Polsce od lat obserwujemy też wzrost pożarów na składowiskach odpadów - mówił w "Poranek Radia TOK FM - Weekend" gen. Grosset.
To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj ze specjalnej oferty.
Ekspert zapytany o to, czy w jego ocenie za ostatnimi pożarami w Polsce, mogą stać służby rosyjskie, stwierdził, że to bardzo mało prawdopodobne.
Pożar przy Marywilskiej 44.
Fala groźnych pożarów to element rosyjskiej rozgrywki? "Chodzi o wywołanie chaosu".
- Biorąc charakter wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą, nie można oczywiście niczego wykluczyć, jednak prawdopodobieństwo, że to działanie służby, jest nikłe - podkreślił gość Szymona Kępki. Jak zauważył, podwyższenie temperatur wpływa na zwiększenie palności tych składowisk.
- Takie składowiska są przykładem ludzkiej pazerności i podłości. One w ogóle nie powinny istnieć - dodał oburzony.
Wielki pożar składowiska odpadów niebezpiecznych w Siemianowicach Śląskich.
Ogromny pożar w Siemianowicach Śląskich. Słup dymu widać z okolicznych miast.
Gość TOK FM zwrócił uwagę na ważny szczegół. Odpady, które trafiają na składowiska, są zwykle nieodpowiednio przechowywane. Pojemniki pod wpływem temperatury - latem upałów, a w zimie mrozów - rozszczelniają się. Często nie wiadomo także, co się w znajduje.
- Jeśli pojemniki się rozszczelnią, może dojść do zmieszania tych substancji i materiałów, a te mogą w wyniki takiego procesu prowadzić do samozapłonu - podkreślił gen. Grosset.
Jako przykład bardzo niebezpiecznego składowiska odpadów podał to znajdujące się w Wołominie, gdzie znajduje się ok. 20 tys. ton różnego rodzaju materiałów niebezpiecznych.
- To jest tak zwana Puszka Pandory, strach pomyśleć, co by się stało, gdyby doszło tam do zapłonu - wyjaśnił.
12.05.2024, Warszawa, pożar hali targowej przy ul. Marywilskiej 44.
Rosjanie stoją za ostatnimi pożarami w Polsce? "Obiecują duże sumy".
W ocenie eksperta lekka histeria, która powstała wokół wojny hybrydowej z Rosją, sprawia, że część właścicieli składowisk odpadów może chcieć to wykorzystać.
Ścieki w Wiśle.
Fala chemikaliów z pożaru płynęła Wisłą. Aktywiści biją na alarm. "Nieodpowiedzialne".
- Właściciele składowisk, których często trudno posądzać o dobrą wolę, zaczynają to postrzegać w kategorii szansy. I mogą sobie pomyśleć: zutylizuję te odpady w chmurze - czyli podpalę - a wina pójdzie na Rosjan - podsumował gość TOK FM. (tokfm.pl).
Oprac. Stanisław Cybruch
chemikalia, chmura, ekspert, Marywilska 44, odpady, Polska, pożar, Rosja, samozapłon, Siemianowice Śląskie, składowisko, 174 pożary, Ścieki, Warszawa,
Komentarze
Prześlij komentarz