"Wyciąg z nagietka w kosmetyce"

"Zastosowanie i właściwości.

Wyciąg z nagietka można znaleźć w wielu tonikach (Adobe Stock)

Wyciąg z nagietka to produkt otrzymywany poprzez ekstrakcję kwiatów nagietka lekarskiego za pomocą różnych rozpuszczalników, takich jak alkohol, gliceryna czy oleje roślinne - pisze Monika Grudzińska w (uroda.abczdrowie.pl).

Produkt jest ceniony i stosowany w medycynie naturalnej i kosmetologii ze względu na swoje cenne właściwości. Na czym polega jego działanie?

1. Co to jest wyciąg z nagietka?

Wyciąg z nagietka to preparat pozyskiwany z kwiatów nagietka lekarskiego (Calendula officinalis), który jest gatunkiem rośliny jednorocznej należącym do rodziny astrowatych. Przypisuje się jemu wiele właściwości leczniczych.

Nagietek lekarski jest szeroko wykorzystywany w branży zielarskiej i farmaceutycznej (np. do produkcji leków i kropli do oczu, maści do leczenia podrażnień skórnych, oparzeń czy stanów zapalnych) oraz kosmetycznej.

Zobacz film: "Błędy, przez które latem, świeci nam się cera".

Jego kwiaty suszy się i wytwarza się z nich maści, olejki, nalewki, syropy, kremy, krople i herbaty, także wyciągi i ekstrakty (zwykle pojęcie wyciąg jest bardziej ogólnym terminem i odnosi się do substancji pozyskanej z rośliny poprzez ekstrakcję.

Z kolei termin ekstrakt oznacza specyficzny rodzaj wyciągu, w którym substancje aktywne są wyodrębniane z surowca w celu uzyskania skoncentrowanej formy). Susz nagietkowy jest dostępny w aptekach, sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością i supermarketach.

Jak zrobić wyciąg z nagietka?

Proces obejmuje kilka etapów, takich:
    jak zbiór i przygotowanie kwiatów (oczyszczenie ich, odcięcie kwiatów od łodyg),
    umieszczenie surowca w słoju i wypełnienie go olejem (oliwa z oliwek, olej migdałowy, olej      słonecznikowy, choć proces ekstrakcji może być wykonany za pomocą różnych             rozpuszczalników, także takich jak alkohol i gliceryna),
    pozostawienie go na kilka tygodni (naczynie należy zamknąć),
    filtrowanie preparatu.

Taki wyciąg można wykorzystać wewnętrznie i zewnętrznie, zarówno do bezpośredniego stosowania na skórę, jak i produkcji domowych kosmetyków DIY.

Wyciąg z kwiatów nagietka zawiera to, co w roślinie najcenniejsze, czyli flawonoidy, takie jak rutyna i kwercetyna, saponiny, sterole, polisacharydy i śluzy, kumaryny, karotenoidy, kwasy fenolowe oraz poliacetyleny, olejek eteryczny i żywicę.

Nagietek jest rośliną, która ma wiele niezwykłych właściwości. Przede wszystkim działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo, także rozkurczowo i żółciopędne, moczopędne oraz ściągająco.

Przyśpiesza gojenie ran, wycisza zmiany skórne (sprawdza się w przypadku owrzodzeń skóry, poparzeń, stłuczeń, obrzęków, siniaków i urazów). Łagodzi także bóle menstruacyjne i dolegliwości związane z menopauzą.

2. Wyciąg z nagietka – działanie i właściwości.

Jakie właściwości ma wyciąg z nagietka i jak wpływa na skórę? W kosmetyce wyciąg z nagietka jest ceniony przede wszystkim z uwagi na działanie przeciwzapalne. Odpowiadają za to izolowane z kwiatów glikozydy izoramnetyny, które hamują aktywność prozapalnego enzymu lipooksygenazy oraz glikozydy kwercetyny.

Wyciąg z nagietka ma również działanie łagodzące, przeciwstarzeniowe i regenerujące skórę. Ponadto zmiękcza i naskórek, ma właściwości ściągające i oczyszczające, natłuszcza skórę.
Na jakie efekty można liczyć, stosując kosmetyki zawierające ekstrakt z nagietka? To przede wszystkim:
    łagodzenie podrażnień skórnych, oparzeń i odparzeń,
    przyspieszenie procesu gojenia się ran i otarć,
    opóźnienie procesu starzenia skóry,
    poprawa sprężystości skóry,
    wyrównanie kolorytu,
    redukcja stanów zapalnych skóry, takich jak trądzik czy egzema,
    nawilżenie i natłuszczenie skóry,
    regeneracja skóry,
    ochrona przed słońcem.

Maść z nagietka może być stosowana w leczeniu obrzęków, siniaków i stłuczeń oraz zasinionych i obrzękniętych okolic oczu. Płyn do higieny intymnej pomoże w leczeniu grzybicy. Nagietek jest także składnikiem olejków na rozstępy i blizny.

3. Wyciąg z nagietka – zastosowanie w kosmetyce

Ekstrakt z nagietka w kosmetyce, z uwagi na właściwości i działanie, można znaleźć w:
    kremach,
    tonikach,
    mleczkach do demakijażu,
    maściach,
    szamponach,
    pastach do zębów,
    płynach do higieny intymnej,
    aerozolach.

Najpopularniejsze preparaty z nagietkiem to krem z nagietka lekarskiego, balsam z nagietka lekarskiego, olej z nagietka lekarskiego, herbata z nagietka lekarskiego, napar z nagietka lekarskiego, maść nagietkowa, spray nawilżający jamę ustną i śluzówkę gardła oraz wyciąg z nagietka lekarskiego czy ekstrakt z nagietka lekarskiego.

W jakich przypadkach szczególnie polecany jest wyciąg z nagietka? Wyciąg z nagietka sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, polecany jest jednak dla skóry wrażliwej, mieszanej, suchej, trądzikowej, tłustej, łuszczącej się i skłonnej do podrażnień.

4. Przeciwwskazania do stosowania nagietka lekarskiego.

Nagietek, pomimo cennych właściwości, może szkodzić, szczególnie gdy jest spożywany w nadmiarze. Muszą na niego uważać zwłaszcza osoby uczulone na nagietek i inne rośliny z rodziny astrowatych. Przed zastosowaniem wyciągu z nagietka, zwłaszcza wewnętrznie, zaleca się konsultację z lekarzem, np. z uwagi na możliwe interakcje z lekami.

Jak bezpiecznie stosować kosmetyki z wyciągiem z nagietka? Stosując wyciąg nagietka zewnętrznie, w postaci maści czy kosmetyków, trzeba pamiętać, by omijać miejsca poważnie uszkodzone. (uroda.abczdrowie.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
kosmetyk, krem, lekarstwa, maści, nagietek, pamiętać, pasta, pielęgnacja, skóra, szampon, śluzówka, wrażliwa, wyciąg, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"