"Chwast o cennych właściwościach"

"Wspiera wątrobę i stawy, usuwa toksyny".

Nielubiany chwast to jednocześnie cenny surowiec leczniczy. Sok z tej rośliny, pomoże na wiele dolegliwości (Getty Images) - pisze Dominika Najda w portalu zywienie.abczdrowie.pl.

Dla jednych to tylko chwast, dla innych cenny surowiec leczniczy, który pomoże uporać się z wieloma dolegliwościami. Mowa o pokrzywie zwyczajnej. To niepozorne zioło, ma całą masę, właściwości zdrowotnych.

1. Cenny chwast o wielu właściwościach zdrowotnych.

Pokrzywa to zupełnie darmowy lek na mnóstwo problemów zdrowotnych. Roślinę możesz przygotować do spożycia na wiele sposób, w zależności od dolegliwości oraz preferencji.

Dlaczego jest tak cenna?

Przede wszystkim pokrzywa wykazuje właściwości alkalizujące oraz moczopędne, co oznacza, że skutecznie wspomaga usuwanie toksyn i szkodliwych produktów, przemiany materii oraz działa odtruwająco.

Zobacz film: "Pokrzywa. Jak ją przyrządzić, by była jadalna?"

W roślinie znajdziemy witaminę A, B, C i K oraz spore ilości potasu, żelaza i manganu. To także potężny antyoksydant. Korzystnie wpływa na układ krwionośny, wspiera funkcjonowanie wątroby i działa przeciwzapalnie.

Po pokrzywę warto też sięgać w przypadku problemów z drogami moczowymi, chorobach skórnych oraz bólów stawów. Ziele także przyspiesza metabolizm i korzystnie działa na osoby zmagające się z anemią.

2. Jak stosować pokrzywę?

Pokrzywę najlepiej zbierać przed kwitnieniem, zwykle przypada na maj, jednak w tym roku rośliny śmiało można wypatrywać, już w kwietniu. Jeśli zależy nam, na przeciwzapalnym działaniu, trzeba poczekać na kwiaty.

Z surowca warto przygotować sok, gdyż jest to najzdrowszy produkt. Ziele zalewamy wodą i ostawiamy na godzinę. Po tym czasie odsączoną pokrzywę, kroimy na kawałki i wyciskamy z nich sok, który w lodówce można przechowywać do 3 dni.

Zalecana dawka soku wynosi 20 ml dwa razy dziennie. Warto jednak zaznaczyć, że specyfiku nie należy spożywać dłużej, niż 5 miesięcy. Alternatywą dla soku jest herbata, nalewka lub kapsułki.

Podczas stosowania pokrzywy należy zachować środki ostrożności. Przede wszystkim powinny uważać osoby z alergią, chorobami nerek oraz przygotowujące się do zabiegów chirurgicznych.

Nie zaleca się też dużych dawek i długotrwałego stosowania. Przyjmowanie zioła warto najpierw skonsultować z lekarzem (zywienie.abczdrowie.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
alergia, choroba, chwast, herbata, lekarz, nalewka, nerka, właściwości, zabiegi, zdrowie, zioło,

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"