Gniazdo srok

Sroka wywodzi się z rodu gatunku krukowatych.

Przed moim oknem mojego bloku, sroki założyły wysoko na czubku lipy, swoje gniazdo.

Najpierw mama sroka, zniosła 5 jaj, potem siedziała na nich dniami i nocami, aż wykluły się z nich młode.

Teraz mama i tata, uwijają się całymi dniami, żeby donosić pokarm pisklakom. One piszczą i skrzeczą, bo nieustannie są piekielnie głodne. Po 18 dniach małe wyrosną jak ich rodzice.

Mama i tata - niemiłosiernie są wkurzone, gdy wrony, kawki i gawrony, usiądą na gałęzi blisko ich gniazda. Przeganiają je natychmiast, gdzie pieprz rośnie...  

W różnych krajach, w ludowych opowieściach, krążą o srokach, różne, czasem dziwne powieści i legendy.

W wierszu Jana Brzechwy, Sroka ptak, słynie z rozpowiadania rzeczy nieprawdziwych: "Siedzi sroka na żerdzi i twierdzi, że cukier jest słony, że mrówka jest większa od wrony (...). Ale nikt tego wszystkiego nie słucha, bo wiadomo, że sroka jest kłamczucha".   

Co oznacza sroka w ogrodzie?

Według ludowych wierzeń, skrzecząca sroka, gdy pojawia się w przydomowym ogrodzie, informuje o niechybnym przybyciu gości.

Ponadto niektórzy wierzą, że to, w jaki sposób sroka usiadła na drzewie, zwiastuje dobrą lub złą wiadomość.

Czy sroka jest szkodnikiem?

Sroki wyprowadzają tylko jeden lęg w jednym roku. Powszechnie panuje opinia, że sroki to szkodniki, które często obarcza się winą, np. za to, że w miastach spada populacja wróbli.

Jest w tym jakiś cień prawdy, mianowicie taki, że sroki rzeczywiście, kiedy mają okazję, chętnie pożerają pisklęta innych ptaków.

Jakie budują gniazdo? Przykryte jest ono charakterystycznym sklepieniem (daszkiem), z luźno splecionych gałązek, które z daleka robi wrażenie kuli. Żaden inny ptak, występujący na terenie Polski, nie buduje podobnego gniazda.

Posiada ono dwa otwory wlotowe leżące naprzeciwko siebie. Wewnątrz znajduje się właściwe gniazdo ulepione z błota lub gliny, zmieszanej z mocno splecionymi gałęziami, trawą, cierniami, liśćmi czy piórami.

Wyściółkę stanowi trawa, delikatne liście, sierść i pióra. W miastach można w nim znaleźć,  różne przedmioty, takie jak: druty aluminiowe, kości i różne odpadki.

Pisklęta zaczynają widzieć po 5 dniach. Szybko przybierają na wadze i w czasie 18 dni, ich masa równa się masie osobników dorosłych. Opuszczają gniazdo po ok. 22–25 dniach.

Z reguły dorastają do dorosłych najwyżej 3 młode, pozostałe giną z powodu pasożytów, chorób albo pożarte przez drapieżniki.

Oprac. Stanisław Cybruch  
Brzechwa, dorosły, drapieżnik, glina, gniazdo, jajko, osobnik, pióro, pisklęta, splecione, sroka, waga, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Warto zaglądać do Krynicy Morskiej

"Ostra walka w obozie władzy przed wyborami"

"Na zbożu z Ukrainy zarabiają ludzie związani z PiS"