"Porażka prezydenta" i "sądowy chaos"

"Światowe media o ułaskawieniu Kamińskiego i Wąsika". 

"Maciej Wąsik opuścił zakład karny w Przytułach Starych".

Wydarzenia w Polsce nie umknęły uwadze mediów zagranicznych. Politico (portal USA) pisze, że ułaskawienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, "jest znaczącą porażką dla polskiego prezydenta", a brytyjski "Guardian" zauważa, że spór o sytuację prawną, obu polityków uwypukla "sądowy chaos, w którym znalazła się Polska".

Zagraniczne media odnotowały wtorkowe wydarzenia w Polsce. Po południu prezydent Andrzej Duda poinformował o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, a późnym wieczorem obaj politycy wyszli z więzienia.

Czytaj>>> Andrzej Duda zaprosił Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Zagraniczne media o sytuacji w Polsce

Portal Politico pisze, że prezydent "dokonał odwrotu", poprzez ułaskawienie obydwu polityków. "Ułaskawienie jest znaczącą porażką dla polskiego prezydenta, który początkowo twierdził, że poprzednie ułaskawienie z 2015 roku jest wystarczające, by Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik byli na wolności" - wskazano.

Portal USA twierdzi, że Andrzej Duda, "znalazł się pod rosnącą presją ze strony liderów PiS, by ich uwolnić".

"Spór o sytuację Kamińskiego i Wąsika, uwypukla sądowy chaos, w którym znalazła się Polska, a wprowadzone przez PiS zmiany do systemu sprawiedliwości - spośród których wiele zostało uznanych za niezgodne z prawem, przez polskich i europejskich sędziów - skutkują dualizmem prawnym" - wskazuje z kolei brytyjski "Guardian".

Gazeta zauważa, że różne sądy, a nawet różne izby tego samego sądu, wydawały sprzeczne orzeczenia w tej samej sprawie.

Agencja Reutera podkreśla, że Duda jest "sojusznikiem PiS" i stosując prawo łaski, postąpił "w zgodzie z oczekiwaniami głównej partii opozycyjnej".

Francuski "Le Monde" zauważa, że prezydent podjął decyzję o ułaskawieniu, pomimo negatywnej opinii prokuratora generalnego w tej sprawie. Niemiecki "Tagesspiegel" napisał, że "spór o dwóch uwięzionych polityków PiS w Polsce, wkracza w kolejną fazę".

Deutsche Welle zauważa z kolei, że umieszczenie Kamińskiego i Wąsika w więzieniu, było najnowszą sprawą, w rosnącym sporze między nowym rządem a Prawem i Sprawiedliwością. "Ułaskawienie prawdopodobnie pogłębi konflikt, między prezydentem Andrzejem Dudą i rządem premiera Donalda Tuska" - stwierdzono.

Czytaj>>> "Kamiński i Wąsik nie są posłami. Prawo łaski nic nie zmienia". Prawnicy tłumaczą.

Za co zostali skazani Kamiński i Wąsik

20 grudnia 2023 roku Kamiński i Wąsik, zostali skazani prawomocnym wyrokiem, na dwa lata pozbawienia wolności, za niedopełnienie obowiązków oraz przekroczenie uprawnień. Chodzi o okres od 14 grudnia 2006 roku do 5 lipca 2007 roku i działania dotyczące tzw. afery gruntowej.

Była to prowokacja wymierzona przeciwko Andrzejowi Lepperowi, ówczesnemu wicepremierowi, w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W tym okresie Mariusz Kamiński był szefem Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a Maciej Wąsik jego zastępcą. Razem z nimi skazano również dwóch innych członków ówczesnego kierownictwa CBA.

Jak stwierdził sąd okręgowy, Mariusz Kamiński "przekroczył, przyznane mu uprawnienia i nie dopełnił ciążących na nim obowiązków" w ten sposób, że "kierował popełnieniem" czynu zabronionego, przez podległych mu funkcjonariuszy CBA, "pomimo braku podstaw prawnych".

Wyrok mówi m.in. o zaplanowaniu, zorganizowaniu i zrealizowaniu, "przy wykorzystaniu wykonujących jego polecenia funkcjonariuszy CBA" (w tym Macieja Wąsika - red.) prowokacji. Stwierdza, że "zlecił zainicjowanie na podstawie podrobionych dokumentów" przeprowadzenia odrolnienia gruntów.

Aby to uwiarygodnić - jak precyzuje sąd - "zlecił podrobienie szeregu dokumentów urzędów administracji rządowej i samorządowej", które wymieniono w wyroku.

W odniesieniu do Macieja Wąsika sąd stwierdził, że nie dopełnił ciążących na nim obowiązków, gdyż "wykonując polecenia przełożonego, to jest Szefa CBA Mariusza Kamińskiego, których realizacja powoduje popełnienie czynu zabronionego, nie dopełnił wynikającego z art. 71 ust. 2, cytowanej ustawy o CBA, i obowiązku odmowy wykonania polecenia".

"Przekroczył także uprawnienia, gdyż zlecił podległym mu pracownikom, przeprowadzenie czynności operacyjno-rozpoznawczych (…), pomimo braku podstaw prawnych do ich realizacji". (Onet.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
CBA, Kamiński, media, odmowa, podrobiony dokument, prawo, świat, Wąsik, wyrok, zabroniony, zlecił, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"