"Poważne zmiany w archidiecezji krakowskiej"

"To oni mogą zastąpić abp. Marka Jędraszewskiego".

Archidiecezję krakowską czekają niedługo znaczące zmiany.

W lipcu 2024 roku, arcybiskup Marek Jędraszewski osiągnie wiek emerytalny, co powinno wiązać się z rezygnacją z pełnienia funkcji - pisze Andrzej Grochowina w gazeta.pl.

Komentatorzy życia kościelnego wskazują na nazwiska duchownych, którzy mają szanse zastąpić kontrowersyjnego krakowskiego metropolitę.

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

Arcybiskup Marek Jędraszewski objął archidiecezję krakowską, i odbył ingres do katedry wawelskiej, w 2017 roku.

Duchowny, który wsławił się kontrowersyjnymi wypowiedziami, najprawdopodobniej zakończy niedługo pełnienie funkcji. 24 lipca 2024 roku, Jędraszewski ukończy bowiem 75. rok życia, osiągając tym samym wiek emerytalny dla biskupów.

Archidiecezję krakowską czekają duże zmiany. Abp Jędraszewski zbliża się do emerytury.

Zasady dotyczące emerytury, biskupów diecezjalnych, reguluje Kodeks prawa kanonicznego. Dowiadujemy się z niego, że sprawujący taką funkcję duchowny po osiągnięciu określonego wieku powinien przekazać swoją rezygnację w ręce papieża Franciszka.

Głowa Kościoła podejmuje następnie decyzję, "po rozważeniu wszystkich okoliczności" oraz przychyla się do wniosku lub - w określonych przypadkach - prosi biskupa o dalsze sprawowanie urzędu.

Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że Marek Jędraszewski najprawdopodobniej odejdzie na emeryturę w randze arcybiskupa. Jak zauważa bowiem "Gazeta Wyborcza", w istotnych ośrodkach religijnych, do których należy również Kraków, władzę sprawują na ogół kardynałowie.

Abp Jędraszewski, choć objął archidiecezję krakowską już siedem lat temu, do tej pory nie otrzymał nominacji. W ocenie dziennikarzy, decyzja papieża Franciszka, podyktowana może być właśnie kontrowersjami wokół hierarchy oraz skłonnością do "mieszania polityki z religią".

Kim jest abp Jędraszewski? Hierarcha zdobył rozgłos słowami o "tęczowej zarazie".

Szczególnie szerokim echem odbiła się jego wypowiedź z 2019 roku, w której określił mniejszości seksualne mianem "tęczowej zarazy". Do słów tych hierarcha wracał jeszcze w ubiegłym roku. Podczas spotkania z Polakami w Lizbonie abp Jędraszewski twierdził, że "mówił o pewnej ideologii" i "nikogo nie chciał obrazić".

- Te marsze tzw. równości, te kpiny z najświętszego sakramentu, z Matki Bożej, publiczne, bez jakiejkolwiek żenady i sprzeciwu. Czy można było milczeć? Czy nie jest to jakaś choroba duchowa, która nam zagraża? - zastanawiał się podczas wystąpienia. Wypowiedź abp. Jędraszewskiego omawialiśmy w poniższym artykule.

Abp Marek Jędraszewski o "tęczowej zarazie": "Nikogo nie chciałem obrazić".

Abp Jędraszewski niejednokrotnie krytykowany był również za swoje niekryte sympatie polityczne. Optowanie w kierunku Prawa i Sprawiedliwości sprawiło, że niejednokrotnie określany bywał przez publicystów mianem "kapelana dobrej zmiany".

Szeroko komentowane były między innymi msze święte, odprawianie w Katedrze Wawelskiej, w rocznicę urodzin braci Kaczyńskich. Podczas jednej z nich, abp Jędraszewski stwierdził, np., że prezydent Lech Kaczyński "w swej służbie narodowi i państwu, królom był równy".

Poparcie dla środowiska PiS idzie w parze z niechęcią wobec obecnej koalicji rządzącej. Podczas tegorocznego Orszaku Trzech Króli na Rynku Głównym w Krakowie abp Jędraszewski nie szczędził krytycznych słów w związku z reformą programu nauczania w szkołach.

Przyczyną były zapowiadane resort edukacji, ograniczenia lekcji religii w szkołach.

- Dzisiaj próbuje się gasić światło Chrystusa, w sercach i umysłach dzieci i młodzieży. Wprowadzać ich w krainę mroków i ciemności, pozbawiania możliwości zrozumienia, na czym polega sens naszego człowieczeństwa, do czego zdążamy, jakimi powinniśmy być - oceniał hierarcha. Więcej na ten temat w poniższym artykule.

Abp Jędraszewski krytykuje plany dot. religii. Mówi o "krainie mroków i ciemności".

Kto zastąpi abp. Jędraszewskiego? Komentatorzy wskazują na trzy znane nazwiska.

W związku ze zbliżającą się emeryturą abp. Jędraszewskiego, pojawiły się liczne spekulacje, dotyczące jego następcy. Dziennikarze "Wyborczej" wskazują, że pośród prawdopodobnych kandydatów, wymienia się między innymi nazwisko kard. Grzegorza Rysia, który odbył kardynalski ingres w październiku 2023 roku.

W ocenie obserwatorów życia kościelnego kard. Rysiowi na drodze do objęcia archidiecezji krakowskiej stać może szansa kariery w Watykanie.

Pewniejszym kandydatem może być więc kard. Konrad Krajewski - bliski współpracownik papieża Franciszka, który ma już za sobą wiele lat pracy w Stolicy Apostolskiej. Niektórzy komentatorzy wskazują również na szanse bp. Sławomira Odera, który wsławił się, jako postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II (gazeta.pl).  

Oprac. Stanisław Cybruch
arcybiskup, Franciszek, abp Jędraszewski, kard. Krajewski, kard. Ryś, papież, Oder, Watykan, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"