"KRRiT zwraca się do europejskiej instytucji ws. TVP"

"Bezprawna likwidacja".

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oświadczyła w czwartek, że wysłała informację do Europejskiej Grupy Regulatorów Audiowizualnych Usług Medialnych (ERGA), ws. "bezprawnej likwidacji spółek mediów publicznych".

"Takie działania są niedopuszczalne w demokratycznym państwie prawa" - podkreśla KRRiT.

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski

O wysłaniu pisma do Europejskiej Grupy Regulatorów Audiowizualnych Usług Medialnych (ERGA), KRRiT poinformowała w czwartek. Na stronie KRRiT została zamieszczona treść pisma do ERGA.

"Polski regulator rynku audiowizualnego - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji informuje, że po niepowodzeniu niezgodnej z prawem, próby powołania zarządów spółek mediów publicznych w Polsce, następnym krokiem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, była decyzja z 27 grudnia 2023 r. o postawieniu w stan likwidacji..."

"Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A" - czytamy.

Michał Rachoń i Michał Adamczyk

Ujawniono wyniki kontroli w TVP. "Już wiadomo, dlaczego się tam zabarykadowali".

Dudzie humor dopisuje. Wbił szpilkę Tuskowi. "Można było tak od razu!"

KRRiT składa skargę do ERGA

"Decyzja polskiego rządu o postawieniu spółek mediów publicznych, w stan likwidacji jest bezprawna i godzi w wolność słowa, podstawowe wartości europejskie, prawa podstawowe, wolności obywatelskie, prawo do różnorodności, pluralizm medialny i rządy prawa".

"Polskie media publiczne funkcjonują na podstawie ustaw i według obowiązujących przepisów prawa, które nie przewidują możliwości postawienia ich w stan likwidacji". "Decyzja Ministra Kultury jest działaniem na szkodę spółek mediów publicznych, zniszczeniem ich pozycji rynkowej i dorobku kulturowego Polski" - podkreśla w piśmie KRRiT.

Jak zaznaczono, "polskie media publiczne stanowią źródło informacji dla zagranicznych odbiorców o sytuacji na wschodniej granicy Unii Europejskiej, szczególnie po agresji Rosji na Ukrainę".

"Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, Minister Kultury pełniący funkcje właścicielskie, nie może postawić w stan likwidacji Spółek publicznych mediów, ponieważ według lex specialis ustawy o radiofonii i telewizji, nie ma do tego uprawnień".

"Jego działanie ma charakter nieuprawnionego rozszerzania kompetencji i jest wprost naruszeniem zasady legalizmu wynikającej z art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej" - wskazuje KRRiT.

W piśmie przypomniano też, że w środę 27 grudnia przewodniczący KRRiT Maciej Świerki złożył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, "na szkodę Telewizji Polskiej S.A., m.in. w związku z zaprzestaniem nadawania programu TVP INFO".

"KRRiT informuje o zaistniałym wydarzeniu, gdyż jego drastyczność i bezprecedensowość narusza ład medialny w Polsce i Unii Europejskiej. Takie działania są niedopuszczalne w demokratycznym państwie prawa i naruszają zasady praworządności, jakimi kieruje się Unia Europejska" - czytamy w piśmie skierowanym do ERGA.

Komunikat został podpisany przez szefa KRRiT Macieja Świrskiego, jego zastępcę Agnieszkę Glapiak oraz członków Rady: Hannę Karp i Marzenę Paczuską (radiozet.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
ERGA, KRRiT, likwidacja, minister, Paczuska, pismo, prokuratura, Świrski, UE, wydarzenie, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"