Łamanie się opłatkiem wigilijnym

Wigilia przed świętami.

Niewiele osób w Polsce wie, co to jest opłatek wigilijny. Dzielenie się opłatkiem w wieczór poprzedzający, Święta Bożego Narodzenia, jest jedną z ważniejszych grudniowych tradycji chrześcijańskich.

Opłatek bożonarodzeniowy jest symbolem przyjaźni, rodzinnej miłości, pojednania i przebaczenia. Dzieląc się nim przy wigilijnym stole, zapominamy o wszelkich nieporozumieniach, kłótniach i dzielących nas różnicach; staramy się zobaczyć tylko to, co najlepsze w drugiej osobie i z głębi serca życzyć im tego, co najlepsze i najmilsze.

Tradycja opłatka wigilijnego

Historia opłatka wigilijnego sięga początków chrześcijaństwa. Błogosławienie chleba nie miało wówczas nic wspólnego z Bożym Narodzeniem, było raczej symbolem komunii duchowej wspólnoty. Zwyczaj ten nazywał się eulogiami. Z biegiem czasu, taki chleb zaczęto przynosić na wigilijną mszę.

Ten pierwotny opłatek wigilijny przynoszono również do domów osób chorych, które z różnych powodów nie mogły uczestniczyć we mszy, a także wysyłano go znajomym i dalszej rodzinie.

Opłatek wigilijny

Z czasem, opłatek na wigilię całkiem odbiegł swoją formą od zwykłego chleba. Specjalny opłatek bożonarodzeniowy zaczęto wypiekać przeważnie przy klasztorach i kościołach, w specjalnie przeznaczonych do tego celu formach.

Historia opłatka wigilijnego, jest dalej żywa w tradycji wysyłania go bliskim oraz dzieleniem się w celu umocnienia wspólnoty. Dzielenie się opłatkiem jest czasem praktykowane także na szerszą skalę – kolorowy opłatek wigilijny daje się zwierzętom domowym oraz bydłu.

Opłatek na wigilię nie zawsze służy wyłącznie jedzeniu. W Polsce na początku XIX wieku wytworzył się zwyczaj wykonywania ozdób z opłatka, które były zawieszane nad stołem wigilijnym jako symbol szczęścia i powodzenia w przyszłym roku.

Opłatek wigilijny był też używany do wykonywania ozdób na podłaźniczki – czubki iglaków wieszane pod sufitem, ludowy symbol Bożego Narodzenia. Bogata tradycja i historia opłatka wigilijnego sprawiły, że jest to niezbędny element w każdym polskim domu, w wieczór poprzedzający Boże Narodzenie.

Popielec - Środa Popielcowa » « Szopka Bożonarodzeniowa (dlakatolika.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
Boże Narodzenie, chleb, chory, historia, klasztor, opłatek, szczęście, święta, tradycja, Wigilia, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"