"Pierwsze objawy zaćmy"

"Tak zaczyna się zaćma. Na co zwrócić uwagę?"

Zaćma to najczęściej występująca choroba oczu. Cierpi na nią już ok. 60% populacji w wieku od 65 do 75 roku życia - pisze Natalia Kovacs w radiozet.pl.

Co istotne, problem zmętnienia soczewki zaczyna dotyczyć coraz młodszych, nawet 40-letnich osób. Jak rozpoznać zaćmę i kiedy zwrócić się z tym problemem do lekarza? Tłumaczy dr n. med. Violetta Tomczyk-Dorożyńska, okulistka i dyrektor medyczny kliniki Oko-Test, z placówkami w Olkuszu i Nowym Targu.

Zaćma, foto: Shutterstock

Zaćma jest chorobą soczewki oka, która zwykle pojawia się u osób po 65. roku życia. Postępuje z reguły powoli i jest efektem zmętnienia soczewki, która w momencie narodzin jest przezierna, a światło przechodzi przez nią bez przeszkód, ogniskuje się na siatkówce i gwarantuje wyraźne i czyste powstawanie obrazu.

Jednak, w miarę upływu lat i naturalnych procesów, zachodzących w soczewce, traci ona swoją przezierność i zaczyna ulegać zmętnieniu. Tak powstaje zaćma.

Zaćma może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Jest jedną z najczęściej występujących przyczyn ślepoty odwracalnej. Wyłącznym sposobem jej leczenia jest operacja.

Gdy pacjent zgłasza się do okulisty z zaawansowaną zaćmą (twardą), ryzyko powikłań okołozabiegowych znacznie wzrasta, dlatego bardzo ważne jest, jak najwcześniejsze rozpoznanie tego schorzenia.

Pierwsze objawy zaćmy. Na co zwrócić uwagę?

Osoby z zaćmą mają przymglone widzenie, pogarsza się ostrość ich wzroku do dali i do bliży, występują u nich problemy w doborze okularów.

- W początkowym stadium choroby występuje lekkie przymglenie, które z czasem staje się coraz bardziej gęste i utrudnia pacjentom wykonywanie podstawowych czynności takich jak np. przygotowanie posiłków, jazda samochodem czy czytanie.

U chorych często dochodzi do urazów, w wyniku potknięć, z powodu niezauważania przed sobą przeszkód. Pacjenci gorzej widzą również o zmierzchu, słabiej widzą barwy, nie dostrzegają ich nasycenia, i bardzo często towarzyszy im światłowstręt.

Co więcej, zaćma może być na jednym oku bardziej zaawansowana, a na drugim mniej – tłumaczy dr n. med. Violetta Tomczyk-Dorożyńska, okulistka i dyrektor medyczny kliniki Oko-Test z siedzibami w Olkuszu i Nowym Targu.   

Osoby młodsze, tj. po 40. roku życia, także chorują na zaćmę. Występuje u nich dość specyficzny jej rodzaj – choroba upośledza u nich widzenie w ciągu dnia, w warunkach jasnych, natomiast wieczorem, w warunkach ciemniejszych, osoby te pozornie widzą lepiej.

Zdarzają się również przypadki osób, u których zaćma postępuje bardzo szybko.

Specjalistka podkreśla, że pacjenci w takich przypadkach, powinni być skierowani równolegle na badania do innych specjalistów, np. do diabetologa czy endokrynologa, ponieważ postępująca w takim tempie zaćma, bardzo często towarzyszy innym poważnym chorobom ogólnoustrojowym, na przykład cukrzycy. (radiozet.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
choroba, cukrzyca, oko, okulistka, pacjent, specjalista, Tomczyk-Dorożyńska, widzenie, zabieg, zaćma, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"