"Zajęcia z anatomii 250 km od uczelni, w programie biblia"

"Tak będą uczyli się przyszli lekarze".

Od października osiem nowych uczelni otworzy kierunek lekarski. Chętnych nie brakuje - pisze Aleksandra Pucułek w radiozet.pl.

Naczelna Izba Lekarska i rektorzy uczelni medycznych nie kryją jednak wątpliwości, co do jakości kształcenia w nowych miejscach, które często niewiele wspólnego miały z medycyną.
Sprawdziliśmy, kto i gdzie będzie uczył przyszłych lekarzy. Okazuje się, że prestiżowe studia lekarskie o prestiżu mogą powoli zapomnieć.

Lekarze w szpitalu

Ministerstwo Edukacji i Nauki tłumaczy to tak: przede wszystkim trzeba nadrobić braki kadrowe w szpitalach. Pod drugie otwieranie kierunków lekarskich na uczelniach innych niż medyczne "nie wiąże się z obniżeniem jakości usług zdrowotnych".

Wręcz przeciwnie, bo zdaniem ministra Przemysława Czarnka nic tak dobrze nie robi jak konkurencja. Po trzecie większość wybranych szkół wyższych znajduje się w byłych miastach wojewódzkich, gdzie są szpitale wojewódzkie, w których mogą uczyć się przyszli lekarze.

W ten sposób osiem placówek dostało zielone światło, by od roku akademickiego 2023/2024 otworzyć medycynę. To: Akademia Mazowiecka w Płocku, Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu, Akademia Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu.

A także Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Warszawski.

Jak to się stało, że takie uczelnie – w większości mało znane – dostały pozwolenie na kształcenie lekarzy? Zgodnie z ustawą trzeba mieć kategorię naukową A+, A albo B+ w dyscyplinie nauki medyczne lub nauki o zdrowiu.

Inną opcją jest prowadzenie studiów na co najmniej jednym kierunku medycznym, jak np. pielęgniarstwo i posiadanie kategorii naukowej (jakiejkolwiek) we wspomnianych dyscyplinach. Albo wystarczy być uczelnią badawczą - taki status ma 10 najlepszych uczelni w Polsce (radiozet.pl).

W głosowaniu internetowym, czy chciałbyś być leczony przez lekarzy, którzy ukończą nowo powołane uczelnie medyczne, przez ministra Czarnka - odpowiedziało 4 procent "Tak", a 96 proc. "Nie" - (dod. S. C.).

Oprac. Stanisław Cybruch
akademia, biblia, Czarnek, dyscyplina, lekarz, medycyna, opcja, pozwolenie, studia, szpital, uczelnia, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"