"Upał jest groźny dla zdrowia"

"Jak się przed nim chronić?"

Wysoka temperatura może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Należy pamiętać, że w miejscach mocno zurbanizowanych, w centrach dużych miast, temperatura może osiągnąć znacznie wyższe wartości, niż podawane w prognozach.

"Może dochodzić do 40, nawet pod 50 stopni, jeżeli to będzie bardzo zabudowany teren. W najbliższych dniach, w weekend nie powinniśmy wychodzić na zewnątrz, gdy najbardziej operuje słońce, czyli od 11:00 do 17:00" - zaznacza Grzegorz Walijewski, rzecznik IMiGW.

Rząd natomiast przypomina, że ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia i przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu.

Objawy udaru to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

"Niewątpliwie, upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, nerwowość, jak też wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy".

Jeśli któreś z zagrożeń wystąpi u ciebie, natychmiast zadzwoń pod numer 112, z prośbą o pomoc. Liczy się każda minuta wezwania lekarza czy ratownika medycznego.

"Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci oraz chorych na serce czy krążenie. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury, także mogą prowadzić do przegrzania ich organizmu" - czytamy na RCB.

Hiszpański ambulans (zdjęcie ilustracyjne) Hiszpania. Dziecko zmarło, po sześciu godzinach w rozgrzanym samochodzie.

Jak chronić się przed upałem?

W alercie RCB, wśród środków zaradczych, wobec upału wymieniono unikanie słońca, wyniku fizycznego i odwodnienia. Więcej informacji RCB przedstawiło w formie infografiki, w której radzi m.in. by w miarę możliwości, nie wychodzić w domu, a po koniecznym wyjściu - nosić nakrycie głowy, stosować filtry UV.

Nie zostawić przypadkiem dzieci i zwierząt w aucie, pić dużo niegazowanej wody i jednocześnie unikać alkoholu. Bardziej szczegółowe, liczące kilka stron opracowanie na temat upałów, rząd przygotował pod TYM adresem.

Sobota 15 lipca 2023 roku, była dniem najgorętszym, tego lata w Polsce. Aż 35,5 stopni Celsjusza, zanotowano na stacji automatycznej w Wielichowie pod Poznaniem. Tylko pół stopnia mniej zarejestrowano na stacji w Słubicach (woj. lubuskie).

Upały uderzyły w Polsce z pełną mocą. W tej sprawie ostrzegał już w piątek 14 lipca ostrzeżeniami drugiego stopnia IMiGW, a w sobotę mieszkańcy otrzymywali SMS-y z alertem RCB. Zalecono, by dawkować przebywanie na pełnym słońcu, nawadniać organizm i nie przemęczać się w ten trudny czas.

W sobotę (16 lipca), termometry w wielu miejscach w kraju, pokazują powyżej 30 st. C. Bardzo gorąco było w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej. - 35,5 st. C zarejestrowaliśmy na stacji automatycznej Wielichowo - powiedziała PAP synoptyk IMiGW Ewa Łapińska. Był to rekordowy pomiar dnia. Natomiast najniższą temperaturę (24,2 st. C) odnotowano na Helu.

Pod wieczór temperatura stopniowo będzie spadać, ale ta noc też będzie bardzo gorąca. - Będzie to tzw. noc tropikalna. Temperatura minimalna będzie wynosić około 20-22 st., a tak przez całą noc termometry pokazywać będą 25 st. - podkreśliła synoptyk (radiozet.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
alert, gorąco, Hel, IMiGW, Polska, RCB, synoptyk, temperatura, Walijewski, Wielichowo, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"