"Rząd chce zwalniać urzędników za pracę dla organów bezpieczeństwa PRL"

"Posłowie zajmą się nowelizacją".

Posłowie zajmą się w piątek uchwałą Senatu ws. odrzucenia nowelizacji ustawy o służbie cywilnej - pisze Marcin Kozłowski w gazeta.pl.

Zakłada ona, że w służbie cywilnej i urzędach państwowych nie będą mogły być zatrudnione osoby, które pracowały lub współpracowały z organami bezpieczeństwa w latach 1944 - 1990.

Posiedzenie Sejmu - zdjęcie ilustracyjne

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej i innych ustaw wpłynął do Sejmu w marcu. Wprowadza ona m.in. zakaz zatrudniania w służbie oraz urzędach osób, które od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. pracowały w organach bezpieczeństwa państwa lub były współpracownikami tych organów.

Urzędnicy, urodzeni do 1 sierpnia 1972 r., będą musieli złożyć stosowne oświadczenia lustracyjne, jeśli dotąd tego nie zrobili. W przypadku przyznania się do współpracy ze służbami PRL, będą musieli odejść z pracy. Podobnie, jeśli w ogóle nie złożą takiego oświadczenia.

Zobacz wideo. Hennig-Kloska: Ufam Donaldowi Tuskowi w sposób ograniczony.

"Zgodnie z przeprowadzonymi szacunkami czynności sprawdzające przeprowadzane przez Prezesa IPN mogą dotyczyć nawet ok. 40 tys. osób zatrudnionych w urzędach (ok. 22 tys. członków korpusu służby cywilnej oraz ok. 18 tys. urzędników państwowych i innych pracowników urzędów państwowych). (...)"

"Ok. 32 proc. członków korpusu służby cywilnej (ze względu na wiek), może podlegać obowiązkowi złożenia oświadczenia lustracyjnego" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Nowelizacja ustawy o Służbie Cywilnej. Senat za odrzuceniem.

W kwietniu Sejm przegłosował ustawę i przekazał ją do Senatu. Ten w maju zagłosował za odrzuceniem projektu.

"Pojawia się wątpliwość, czy w odniesieniu do osoby zatrudnionej w urzędzie na szeregowym stanowisku, której pozostało niewiele lat do osiągnięcia wieku emerytalnego, wydalenie z pracy z powodu dawnej (sprzed 30-40 lat) w pracy w organach bezpieczeństwa państwa nie będzie naruszeniem zasady proporcjonalności ograniczenia praw i wolności do chronionej wartości" - czytamy w uzasadnieniu uchwały Senatu".

"Senatorowie zwrócili też m.in. uwagę na fakt, że w nowelizacji zapisano zmiany dotyczące Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, a według nich, powinno to znaleźć się w osobnym projekcie (gazeta.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
nowelizacja, państwo, Sejm, Senat, Służba Cywilna, ustawa, wieku emerytalnego, wydalenie z pracy, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"