"80. rocznica rzezi wołyńskiej i kampania wyborcza"

"Ekspert o "wózku", który ma ponieść do zwiększenia poparcia".

Hejt na uchodźców z Ukrainy szeroko rozlewa się na polskim Twitterze. Zdaniem Michała Sęka, negatywna atmosfera wobec Ukraińców może się jeszcze bardziej zagęścić - pisze Marta Zdanowska w tokfm.pl.

Współautor raportu "Przyjdą i zabiorą: antyukraińska mowa nienawiści na polskim Twitterze" uważa, że do podgrzania atmosfery może zostać wykorzystana 80. rocznica rzezi wołyńskiej. 

Bo "niektóre środowiska mogą próbować zbijać na tym kapitał polityczny".

Joe Biden w Warszawie. Ukrainki i Ukraińcy z narodowymi flagami przed Pałacem Kultury, niedaleko hotelu Marriott, 21 lutego 2023 r.

W Polsce mieszka około 3 mln ukraińskich uchodźców. To mniej więcej 8 proc. ogółu mieszkańców naszego kraju. Wybuch wojny w lutym 2022 roku wywołał w Polsce falę wsparcia dla Ukraińców. 

To przede wszystkim dzięki zaangażowaniu tysięcy osób prywatnych oraz organizacji pozarządowych udało się przyjąć kobiety z dziećmi, które uciekały przed atakiem Rosji.

Jak teraz Polacy odnoszą się do uchodźców? Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka zbadała skalę hejtu przeciwko Ukraińcom w internecie.

Przeanalizowano wpisy opublikowane na Twitterze w okresie od 23 lutego 2022 r. (dzień przed rosyjską agresją na Ukrainę) do 1 stycznia br. 

Za pomocą systemu CounterHate udało się zidentyfikować 90 019 wpisów potencjalnie zawierających narracje nienawistne wobec Ukraińców.

Z badania "Przyjdą i zabiorą - antyukraińska mowa nienawiści na polskim Twitterze" wynika, że tego typu narracje pojawiają się w tym medium powszechnie.

- Niektóre z nich uderzają w trudną historię relacji polsko-ukraińskich zaś inne w lęki Polaków dotyczące bezpieczeństwa socjoekonomicznego - mówił w "Pierwszym Śniadaniu w TOK-u" współautor raportu Michał Sęk, badacz i koordynator projektów w Fundacji Geremka.

Jak podkreślił, należy pamiętać, że spora część tej narracji, to efekt rosyjskiej dezinformacji.

"Bili syna po głowie". Ukraińska rodzina zaatakowana w centrum Lublina.

Zdaniem badaczy sytuacja będzie się pogarszała. Między innymi z powodu wyborów parlamentarnych, które czekają nas jesienią. 

Według rozmówcy Piotra Maślaka, do podgrzewania antyukraińskich nastrojów będzie wykorzystywana 80. rocznica rzezi wołyńskiej (tokfm.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
atak, badacz, ekspert, jesień, Lublin, narracja, nastroje, Polska, rzeź wołyńska, Ukraina, wybory, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"