"Ratowano mniej Żydów, niż myślimy, a wydawano więcej, niż sądzimy"

"Prof. Rychard odpowiada na groźby Czarnka".

Minister Czarnek chce obciąć pieniądze dla Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, bo nie podoba mu się, wypowiedź prof. Barbary Engelking w TVN24 - pisze Jakub Baliński w tokfm.pl.

- Zespół prof. Engelking docieka i odkrywa trudne fakty. Zasadniczy wniosek jest taki, że pomocy i ratowania Żydów przez Polaków nie była dominująca w polskim społeczeństwie - mówił w TOK FM prof. Andrzej Rychard.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wytoczył ciężkie działa wobec Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. - Ja, oczywiście, nie zamierzam wpływać w żaden sposób na politykę kadrową tego ciała - nie jest to moja rola.

Natomiast na pewno będę rewidował swoje decyzje finansowe, bo ja nie będę finansował na większą skalę instytutu, który utrzymuje tego rodzaju ludzi, którzy obrażają Polaków – zapowiedział w państwowej telewizji.

To jego odpowiedź na wywiad z prof. Barbarą Engelking, który wyemitowano w TVN24 19 kwietnia, w dniu 80. rocznicy, wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Kierowniczka Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN powiedziała m.in., że "Żydzi wiedzieli, czego się od Niemców spodziewać. 

Niemiec był wrogiem i ta relacja była bardzo klarowna, czarno-biała, a relacja z Polakami, była dużo bardziej złożona".

"Polacy mieli potencjał, by stać się sojusznikami Żydów i można było mieć nadzieję, że będą się inaczej zachowywać, że będą neutralni, że będą życzliwi, że nie będą do tego stopnia wykorzystywać sytuacji i nie będzie tak rozpowszechnionego szmalcownictwa".

Do słów Czarnka odniósł się w "Wywiadzie Politycznym" TOK FM prof. Andrzej Rychard, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

– Tutaj mamy już do czynienia z groźbą. Uzależnienie finansowania instytucji od tego, czy wyniki badań podobają się władzy, przekreśla wolność badań naukowych – ocenił gość Karoliny Lewickiej.

Prof. Rychard podkreślił, że zespół prof. Barbary Engelking, "docieka i odkrywa trudne fakty". 

– Zasadniczy wniosek jest taki, że pomocy i ratowania Żydów przez Polaków nie była dominująca w polskim społeczeństwie.

Postawa wydawania Żydów była bardziej częstą, niż byśmy tego chcieli i niż wiele osób w Polsce sądzi. 

Ratowano mniej Żydów, niż myślimy, a wydawano więcej, niż sądzimy – stwierdził (tokfm.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch  
badanie, Czarnek, instytut, minister, PiS, Polak, prof. Engelking, prof. Rychard, ratować, Żydów, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Donald Tusk odpowiada na słowa Karola Nawrockiego

"To może być przełom w aferze RARS"

"Niemoralni politycy PiS. Rozwiedzeni, drugie żony, kochanki"