"Osoby z niepełnosprawnościami opuszczają Sejm"

"Krok do tyłu, żeby zrobić, dwa kroki do przodu".

Jutro (w piątek 24 marca - red.) opuszczamy Sejm - poinformowała w czwartek liderka protestu osób z niepełnosprawnościami Iwona Hartwich - pisze Piotr Drabik w radiozet.pl.

Posłanka KO dodała: - Żeby dalej działać, musimy być zdrowi, czasem trzeba zrobić jeden krok do tyłu, aby później zrobić dwa do przodu.

Protest osób z niepełnosprawnościami

Protest opiekunów osób z niepełnosprawnością w Sejmie został wznowiony 6 marca. Domagają się oni podwyższenia renty socjalnej, do wysokości najniższego krajowego wynagrodzenia, które wynosi 3490 zł brutto.

Renta socjalna jest corocznie waloryzowana i od 1 marca 2023 r. wzrosła do 1588,44 zł brutto. Protestujący zaprezentowali, obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej, realizujący ich postulat.

Od początku protestu osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie spotkali się m.in. wiceministrem, pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych Pawłem Wdówikiem.

Podczas rozmów nie udało się dojść obu stronom do porozumienia. Posłanka KO Iwona Hartwich, poinformowała w czwartek (23 marca 2023) na Facebooku, że z powodów zdrowotnych, protestujący opuszczą gmach Sejmu.

Protest niepełnosprawnych w Sejmie
Protest w Sejmie. Będą okupowali korytarz "do skutku".

Paweł Wdówik: Chcemy, aby ustawa o świadczeniu wspierającym, weszła pod obrady sejmu, już w kwietniu.

Protest osób z niepełnosprawnościami opuszczają Sejm.

"Jutro opuszczamy Sejm! Żeby dalej działać, musimy być zdrowi, czasem trzeba zrobić jeden krok do tyłu, aby później, zrobić dwa do przodu" - przekazała Hartwich.

Zapowiedziała, że w tej sprawie, odbędzie się konferencja prasowa, którą zaplanowano na piątek na godz. 11. Hartwich informowała w ostatnich dniach, o przyjeździe karetki do dwóch protestujących osób.

W połowie marca kierownictwo MRiPS zapowiedziało wprowadzenie nowego świadczenia wspierającego dla osób z niepełnosprawnością.

Pierwszy, najwyższy poziom świadczenia wspierającego równy dwukrotności renty socjalnej zostanie uruchomiony od 2024 roku, drugi poziom - równy rencie socjalnej od 2025, zaś trzeci, wynoszący 50 proc. renty socjalnej od 2026 r.

Resort podał też m.in, że opiekunowie będą mogli dorabiać, do świadczenia pielęgnacyjnego.

Projekt ustawy w tej sprawie został w środę skierowany pod obrady Rady Ministrów. Poprzedni protest opiekunów osób z niepełnosprawnościami i ich podopiecznych w Sejmie trwał wiosną 2018 r.

Zgłaszali oni wtedy dwa postulaty – zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też rehabilitacyjnym dla osób z niepełnosprawnościami niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie.

Protestujący przekonywali, że zrealizowano wtedy jeden ich postulat – podniesienie renty socjalnej. Po proteście, ich uczestnicy, m.in. Iwona Hartwich, otrzymali zakaz wstępu do Sejmu. 

Hartwich w 2019 r. kandydowała jednak do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej i została wybrana (radiozet.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
Hartwich, KO, krok do tyłu, niepełnosprawność, opuszczą, osoba, protest, Sejm, wybrana,  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"