"Zakłady przemysłowe mogą być przyjazne środowisku?"

"Naukowcy z Politechniki Łódzkiej mają na to pomysł".

- Dziś trzeba stawiać na oszczędzanie energii nie dlatego, że jest moda na bycie eko, ale dlatego, że zasoby są coraz bardziej ograniczone - mówi jeden z naukowców Politechniki Łódzkiej - pisze Katarzyna Giedrojć w tokfm.pl.

Dlatego uczelnia zaangażowała się w projekt, w ramach którego ma zbudować małą elektrownię umożliwiającą produkcję energii z wykorzystaniem ciepła wypuszczanego do atmosfery.

Alchemium Politechnika Łódzka

Łódzka uczelnia bierze udział w projekcie "Horyzont Europa" wspierającym innowacyjne rozwiązania dotyczące produkcji energii. Projekt realizuje wspólnie z zakładem przemysłowym w Uniejowie. 

Zadaniem łódzkich naukowców jest zbudowanie małej elektrowni umożliwiającej produkcję energii z wykorzystaniem ciepła odpadowego.

- Chodzi o ciepło, które idzie do atmosfery. Może to być na przykład ciepło spalin, pary wylotowej czy powstające w efekcie pracy procesorów. Jest nim też energia towarzysząca przemysłowym procesom chemicznym.

Innymi słowy jest to energia, która mogłaby być wykorzystana do mnóstwa innych rzeczy, a jest po prostu bezsensu oddawana - wyjaśnia dr Grzegorz Liśkiewicz, koordynator projektu, naukowiec z Politechniki Łódzkiej.

- Mamy ograniczone zasoby energii, więc coraz mniej możemy sobie pozwolić na to, żeby wypuszczać ją do atmosfery. Musimy myśleć o tym, żeby ją wykorzystywać - dodaje.

Mówiąc prościej - w całym projekcie chodzi o to, by pokazać, że dzięki wykorzystaniu ciepła odpadowego w produkcji energii można zaoszczędzić całkiem sporo.

Inicjatywa ma pomóc m.in. we wsparciu transformacji energetycznej w dużych zakładach przemysłowych. W ramach projektu mają powstać instalacje testowe. 

Dzięki temu naukowcy sprawdzą, czy projekt spełnia oczekiwania, czyli ile energii i pieniędzy da się zaoszczędzić.

Wybrane zakłady są z różnych branż. Politechnika Łódzka współpracuje z firmą K-Flex z Uniejowa, która zajmuje się się polimerami, a także produkcją izolacji termicznych i akustycznych (tokfm.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
atmosfera, ciepło, dr Liśkiewicz, energia, nauka, pieniądze, Politechnika Łódzka, przemysł, testy, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"