"Sen chroni serce przed zawałem"

"Badania pokazują, jak powinniśmy spać".

Sen jest ważnym elementem zdrowia mózgu. Ale wyniki nowego badania pokazują, że nocny odpoczynek jest istotny, również w kontekście zdrowia serca - pisze Joanna Rokicka w medonet.pl.

Dobry, wydajny, zdrowy sen w znacznym stopniu pozwala uniknąć problemów z sercem. Ta wiedza pozwoli przewidzieć ryzyko chorób układu krążenia wśród osób starszych.

Sen wpływa na zdrowie serca. Zobacz jaka długość snu jest najlepsza dla tego organu.

Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę

Sen kluczowy nie tylko dla urody, ale i dla zdrowia.

Analiza snu i stanu zdrowia serca  u osób starszych, dała zaskakujące wyniki. Dobra higiena snu. Tak powinien wyglądać zdrowy sen.

Z najnowszego badania wynika, że sen wpływa na zdrowie serca. Naukowcy ustalili, że długość i jakość snu, zwiększa szanse na uniknięcie zawału i innych chorób serca.
    
W badaniu wzięło udział 1920 osób, ze średnią wieku 69 lat. Naukowcy wykorzystali udział uczestników, do przetestowania ich zwyczajów sennych i zdrowia serca.
    
Czas trwania i regularność snu, osób biorących udział w badaniu, wpływały na przyszłe zdarzenia, związane z ich chorobami serca, jak zawał serca czy operacja wszczepienia bajpasów.
    
Uczestnicy badania, którzy uzyskali najwyższe wyniki w ocenie zdrowia swojego snu, mieli do 80 proc. mniejsze szanse, zachorowania na serce.

Sen kluczowy nie tylko dla urody, ale i dla zdrowia.

Badanie jest pierwszym, które pokazuje, że parametry snu, mają znaczenie w przewidywaniu zdrowia tego ważnego organu. 

"Uczynienie snu naszym priorytetem ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia" – zauważa główna autorka badania dr Nour Makarem z Mailman School of Public Health, na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.

Ekspertka przekonuje, że sen nie jest naszym wrogiem, ale przeciwnie, to największy przyjaciel naszego zdrowia.

– Ludzie często poświęcają sen, aby pracować więcej, ale dane pokazują, że ludzie, którzy śpią dłużej, faktycznie  wykonują więcej pracy pod koniec dnia, ponieważ są bardziej wydajni. Ponadto mniej chorują i doznają mniej kontuzji - podkreśla.

Jak wykazały wcześniejsze badania na grupie kobiet, długość snu wpływa na długość ich życia. Kobiety, które spały krócej niż 5 godzin na dobę żyły krócej.

Niedobór snu wpływa także na nasze zdrowie psychiczne, zdolność koncentracji, luki w pamięci, wzrost wagi, zaburzenia hormonalne, wzrost ciśnienia krwi oraz spadek odporności.

W badaniu snu, dr Makarem i jej zespół przebadali 1920 osób ze średnią wieku 69 lat, ponad połowę z nich stanowiły kobiety. Naukowcy wykorzystali udział uczestników także do przetestowania zdrowia ich serca.

W ciągu ponad czterech lat obserwowano, jak wygląda zdrowie ich serca w powiązaniu z czasem, jaki poświęcali na sen.

Ale nie tylko, bo wyniki każdego uczestnika, obejmowały różne aspekty zdrowia snu, takie jak czas trwania i regularność snu, czy drzemka w ciągu dnia i były w stanie przewidzieć przyszłe zdarzenia związane z chorobami serca.

Chodzi o zawał serca, operację wszczepienia bajpasów, czyli pomostowania aortalno-wieńcowego lub ból w klatce piersiowej.

Uczestnicy badania, którzy uzyskali najwyższe wyniki w ocenie zdrowia swojego snu, mieli do 80 proc. mniejsze szanse zachorowania na serce. Wyniki tego badania opublikowano w Journal of the American Heart Association.

Warto zauważyć, że uczestnicy z krótkim czasem snu, nie tylko mieli niską wydajność snu – ale do tego także nieregularne wzorce zasypiania, cierpieli też na nadmierną senność w ciągu dnia i bezdech senny.

Dodatkowo częściej występowała u nich nadwaga lub otyłość, cukrzyca typu 2 i wysokie ciśnienie krwi.

Obudziłeś się w środku nocy? Proste triki skierują cię znów w objęcia Morfeusza.

Dobra higiena snu. Tak powinien wyglądać zdrowy sen.

Badania snu pokazują, że warto zadbać o wystarczającą ilość spokojnego nocnego odpoczynku, także dla zdrowia serca. Właściwa higiena snu obejmuje harmonogram snu, rutyny przed pójściem spać i dobrego środowiska snu. Najważniejsze rady o higienie snu.

"Trzymaj się stabilnego harmonogramu snu: staraj się kłaść spać i budzić się o tej samej porze każdego dnia, nawet w weekendy, aby nie zakłócać rytmu snu i czuwania zegara biologicznego".
    
"Wykorzystaj godzinę przed snem, aby się zrelaksować i odprężyć – na przykład czytać lub brać gorącą kąpiel".

"Regenerująca sól magnezowa, do kąpieli HEBDA, umili wieczorną kąpiel. Znajdziesz ją w Medonet Market".

"Zoptymalizuj środowisko snu, czyniąc sypialnię miejscem wygodnym, cichym, chłodnym i ciemnym. Używaj rolet lub ciężkich zasłon albo maski na oczy, aby światło nie zakłócało snu. Unikaj źródeł jasnego światła, takich jak komputery, telewizory i telefony".

"Postaw na ciszę. Zagłusz hałasy za pomocą zatyczek do uszu lub urządzenia z białym szumem". 

"Przed snem szczególnie unikaj używek, takich jak nikotyna i kofeina. Jeśli uważasz, że cierpisz na zaburzenia snu, skonsultuj się z lekarzem, zdiagnozuj je i wylecz. Żadne wskazówki nie naprawią nieleczonego zaburzenia snu. To zadanie dla specjalistów" (medonet.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
cisza, higiena snu, kąpiel, magnez, lekarz, roleta, serce, zaburzenia, zdiagnozuj, zdrowie,

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"