Polska. "Fala samobójstw dzieci i młodzieży"

Dr Halszka Witkowska: "Próba samobójcza to wołanie o pomoc".

Według danych z Komendy Głównej Policji, w 2021 roku 1496 dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia, podjęło próbę samobójczą, z czego 127 prób zakończyło się śmiercią.

Oznacza to 77-procentowy wzrost zachowań samobójczych w stosunku do 2020 roku.

Zabił żonę i pięcioro dzieci. Słowa w nekrologu szokują.

Dr Halszka Witkowska z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego podkreśliła w programie "Gość Wydarzeń", że pandemia COVID-19 i związany z nią lockdown to niekoniecznie przyczyna samobójstw, a czynnik wzmacniający.

- Dzieci miały wcześniej problemy, które były niedostrzegane, którymi nikt się nie zaopiekował. Te problemy to przede wszystkim przemoc fizyczna, przemoc psychiczna, przemoc seksualna, nie tylko doświadczana, ale także oglądana - wyliczała suicydolog.

- Mało mówimy o problemie, jakim jest zaniedbanie emocjonalne, czyli moment, kiedy dziecko w domu jest niewidzialne, kiedy rodzice nie zwracają na nie uwagi, nie mają dla niego czasu.

Czytaj>>> Sochaczew. Policja znalazła ciało zabójcy ekspedientki. 

Prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Kolejnym czynnikiem wzmacniającym, zdaniem dr Witkowskiej, jest internet. 

- Mówimy nie tylko o uzależnieniu od mediów społecznościowych, ale także o obniżeniu poczucia własnej wartości. I to dobrze pokazuje wzrost samobójczych prób wśród dziewcząt, aż o 100 procent.

Suicydolog: Mężczyźni nie mówią o problemach

Dr Witkowska podkreśliła, że wśród kobiet odnotowuje się więcej prób samobójczych, a wśród mężczyzn więcej prób samobójczych zakończonych zgonem - Na 15 samobójstw każdego dnia w Polsce 12 to samobójstwa męskie - mówiła.

- Próba samobójcza to wołanie o pomoc, zwrócenie uwagi na to, jak bardzo boli, a samobójstwo to ostateczna decyzja odcięcia się od społeczeństwa. Mężczyźni nie mówią o problemach, nie chcą być problemem - dodała.

Czytaj>>> Belgia. Proces w sprawie samobójczych zamachów w Brukseli w 2016 roku. Potrwa 7 miesięcy

Ks. Tomasz Trzaska, z Biura Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie zauważył, że są pewne symptomy, które mogą wskazywać na to, że ktoś może planować samobójstwo.

- Zmiana nastroju, zmiana stylu życia, problemy w nauce, jeśli chodzi o dzieci młodzież, wycofanie, rezygnacja z pewnych obszarów w życiu, czy też wprost wypowiedziane komunikaty – wylicza.

- Nie trzeba mówić: "zabiję się", nie każdy ma odwagę powiedzieć, że ma myśli samobójcze, ale na przykład powie: "beze mnie wam będzie lepiej", "dla mnie już nie ma ratunku", "ja już jestem stracony".

WIDEO: Dr Halszka Witkowska w programie "Gość Wydarzeń"

Życie warte jest rozmowy

Dr Halszka Witkowska apeluje, żeby nie bagatelizować żadnej sytuacji i w razie potrzeby zasięgnąć pomocy specjalisty.

- Jeżeli dziecko ma problem zdrowotny, dentystyczny, ortopedyczny, to od razu idziemy do lekarza. Ze zdrowiem psychicznym jest tak samo poważnie. Nauczyciel czy rodzic nie jest specjalistą od zdrowia psychicznego. Warto szukać pomocy.

Listę bezpłatnych telefonów i miejsc pomocowych można znaleźć na stronie życie warte jest rozmowy (polsatnews.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
dziecko, fala, młodzież, policja, Polska, pomoc, rodzice, samobójstwo, Witkowska, wołanie, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"