"Ogromny nacisk WHO"

"Już dziś produkt trafi do Polski".

Z dniem 24 stycznia na polski rynek wkracza mąka ze świerszcza - pisze Marcin Rugała w portalu zywienie.abczdrowie.pl.

Ten superfood trafi do takich produktów jak pieczywo, makaron, czekolady, zupy w proszku, znajdziemy je także w wielu substytutach mięsa.

Niedawno komentowaliśmy rewolucyjną ustawę Komisji Europejskiej dotyczącą wprowadzenia żywności z owadów. Teraz do sprawy odniosła się posłanka Lewicy, która już wcześniej próbowała podobnych produktów żywieniowych. Czy mąka ze świerszcza zrobiła na niej wrażenie?

1. Jedzenie owadów uratuje planetę i portfele?

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej z dnia 3 stycznia 2023 r. na polskim rynku spożywczym już od 24 stycznia 2023 r. będziemy mogli zakupić produkty zawierające mąkę ze świerszcza domowego.

Zobacz film: "Biała śmierć. Mąka, cukier i sól"

Mąkę ze świerszczy mogą od teraz zawierać:

    chleb, bułki, krakersy paluszki,
    herbatniki i batony zbożowe,
    analogi mięsa,
    produkty na bazie makaronu, pizza, produkty na bazie roślin strączkowych,
    sosy,
    czekoladowe produkty cukiernicze,
    zupy i koncentraty zup, także te w proszku,
    surowe wyroby mięsne.

- Mąka z insektów pod względem gospodarczym i ekologicznym jest bardzo dobrym krokiem. Produkcja wysokobiałkowych odżywek z owadów jest znacznie tańsza niż hodowla kur, świni czy krów - tłumaczyła w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyk Agnieszka Piskała-Topczewska, założycielka Nutrition Lab.

To nadal nisza i zainteresowanie tego typu żywnością dopiero wzrasta, ale już od pewnego czasu w Polsce możemy kupić przekąski takie jak prażone owady.

2. Posłanka Żukowska komentuje jedzenie "robaków".

Do sprawy odniosła się także Anna Maria Żukowska - posłanka Lewicy. Na polskiej scenie politycznej ta partia często zabiera głos w sprawie praw zwierząt hodowlanych.

- W sumie to popieram, bo to cenne źródło białka, a je na pewno jest łatwiej pozyskać z małych zwierzątek, jeśli chodzi o ochronę klimatu, niż np. jeśli mówimy o wołowinie. Żeby wyprodukować kilogram wołowiny, trzeba zużyć strasznie duże ilości wody.

Jadłam kiedyś robaki, takie chrupiące były, smażone. Nic takiego niesamowitego - odpowiada posłanka w rozmowie dla Radia ZET zapytana o to, czy popiera żywność powstającą z owadów.

Już 24 stycznia na polski rynek wkracza mąka ze świerszcza. Pięcioletnie pozwolenie na obrót tego typu produktem otrzymała firma z Wietnamu.

3. Właściwości mąki ze świerszczy

W rozmowie z WP abcZdrowie dietetyk Agnieszka Piskała-Topczewska przyznała, że Światowa Organizacja Zdrowia wywiera presję na produkcję zdrowej żywności.

- Jest ogromny nacisk WHO na to, by stawiać na produkcję produktów wysokobiałkowych z insektów. Jest też duży nacisk na produkcję laboratoryjną mięsa – wg opracowań to mocno zaawansowany proces, są już wytwarzane dwa rodzaje mięsa rybiego i mięso z piersi kurczaka.

W niektórych krajach na rynku jest już testowane. Zaawansowana jest produkcja mięśnia wołowego i wieprzowego - mówiła dietetyk.

Według badań mąka ze świerszczy może być też świetnym źródłem: witaminy B12 i B2 oraz kwasu foliowego, żelaza, potasu, wapnia, miedzi, magnezu, selenu.

6 alternatywnych rodzajów mąki do bezglutenowego pieczenia6 alternatywnych rodzajów mąki do bezglutenowego pieczenia
    
Mączka chleba świętojańskiego - charakterystyka, właściwości, wartości odżywcze, zastosowanie.

Rewolucja kulinarna. Superfood ze świerszczy już wkrótce trafi do Polski. Superfood ze świerszczy już wkrótce trafi do Polski (zywienie.abczdrowie.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
kulinaria, kurczak, mączka, nacisk, ogromny, Polska, produkt, ryba, świerszcz, trafi, WHO, zastosowanie, Żukowska,  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"