"Ziobryści spotkali się z Morawieckim"

"Tematem sporna ustawa o sądach."

W czwartek wieczorem (22.12.22) zakończyło się wielogodzinne spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z politykami Solidarnej Polski. 

Rozmowy dotyczyły nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która ma odblokować unijne środki dla Polski, a której stanowczo sprzeciwia się Zbigniew Ziobro i jego stronnicy.

Ziobryści spotkali się z Morawieckim. Tematem sporna ustawa o sądach

Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro na posiedzeniu rządu we wrześniu 2019r.

Spotkanie rozpoczęło się w piątek w KPRM po godz. 15.

Przed spotkaniem Zbigniew Ziobro powiedział na konferencji prasowej, że w dyskusji z premierem będzie chciał porozmawiać o kosztach przyjęcia Krajowego Planu Odbudowy. Twierdził, że wprawdzie Polska ma dostać miliardy złotych z UE, ale "nikt nie mówi o kosztach pozyskania tych funduszy".

W ubiegłym tygodniu Ziobro oświadczył, że Solidarna Polska oczekuje od premiera spotkania i "wskazania drogi wyjścia z nowej sytuacji politycznej, związanej ze złożeniem projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym".

Wcześniej Ziobro poinformował, że resort sprawiedliwości i Solidarna Polska nie zgadzają się z projektem ustawy o SN, w przedłożonej przez PiS formie. Jego zdaniem, proponowane przepisy naruszają konstytucję, w wielu miejscach i ingerują głęboko w polską suwerenność.

Spotkanie z Ziobrą i politykami jego partii potwierdził w piątek premier.

13 grudnia posłowie PiS, złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy, o Sądzie Najwyższym, który, według autorów, ma wypełnić kluczowy "kamień milowy", dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO.

Dwa dni, po złożeniu projektu, prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w jego przygotowaniu, ani nie konsultowano go z nim.

Zaznaczył jednocześnie, że nie zgodzi się na rozwiązania, godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego, został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować.

Projektem, Sejm miał zająć się jeszcze przed świętami, ale został on, zdjęty z porządku obrad.

Zgodnie z projektem, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów, będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialność Zawodowej (IOZ) SN.

Propozycja nowelizacji przewiduje też poszerzenie zakresu, tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także sposób badania bezstronności sędziego.

Kluby opozycyjne już w zeszłym tygodniu oświadczyły, że są gotowe do pracy nad projektem. 

Opozycja chce złożyć do projektu poprawki, które zakładają, m.in. powierzenie spraw dyscyplinarnych sędziów Izbie Karnej Sądu Najwyższego (IKSN), czy przywrócenie dawnego trybu wyboru, Krajowej Rady Sądownictwa (Onet.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
dyscyplinarna, IKSN, KPO, KRS, Morawiecki, NSA, PiS, prawo, Sejm, sędzia, SN, ustawa, weryfikować, wybór,
 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"