"Trzy znaki, że stałeś się zgorzkniałym człowiekiem"

"Jak z tym walczyć?"

Myślisz, że nikt ciebie nie rozumie i nie docenia? Być może w twoim życiu rozgościło się rozczarowanie, złość i smutek - pisze Hanna Szczygieł w medonet.pl.

Właśnie tak rodzi się rozgoryczenie, które powoduje, że twoje życie staje się gorsze i pozbawione nadziei. Jak rozpoznać, że stałeś się zgorzkniałym człowiekiem? Ekspert wskazuje trzy znaki. Możesz sprawić, by twoje życie znów było dobre i przynosiło ci satysfakcję i radość.

Trzy znaki, że stałeś się zgorzkniałym człowiekiem

Nikt nie staje się zgorzkniały z dnia na dzień. To proces, który przebiega często, w niezauważalny sposób.

Gorzkniejemy w wyniku wielu przykrych doświadczeń i frustracji. Dominującą emocją jest smutek wymieszany ze złością, poczucie bycia niezrozumianym i nieważnym oraz uczucie rozczarowania.

Zdaniem eksperta istnieje kilka sygnałów, które mogą świadczyć o emocjonalnym zgorzknieniu.

Nikt nie gorzknieje z dnia na dzień, to proces, który się rozwija. Z tym nieprzyjemnym punktem w życiu emocjonalnym człowieka, jest podobnie jak z rosnącym stopniowo dzieckiem.

Towarzyszymy mu codziennie, nie zauważamy, jak szybko rośnie, jak się zmienia, aż pewnego dnia dziwimy się, gdy nagle dostrzegamy, jak wiele się wydarzyło. Gorzkniejemy w podobny sposób, każdego dnia dokładamy kamyczek do naszego ogródka, pełnego rozczarowań i frustracji, a dostrzegamy to dopiero, gdy kamyki zamienią się w potężną górę.

Na szczęście w każdej chwili możesz zrobić w tym ogródku porządek i dość miejsca, by wyrosło w nim nowe, dobre życie. Przyjęcie nowego podejścia do swojego życia może zmniejszyć zgorzknienie. 

Jednak aby to stało się możliwe, najpierw musisz przyznać, że nie wszystko, co działo się z twoimi emocjami i relacjami, poszło dobrze.

Jesteś osobą inteligentną społecznie? 16 łatwych pytań to pokaże

Zgorzkniały, czyli jaki?

Uczucie goryczy emocjonalnej odnosi się do uczucia smutku i frustracji. Przede wszystkim dotyczy to emocji, które gromadziły się podczas odczuwanej złości. Wbrew pozorom, niezwykle trudno jest zidentyfikować i nazwać takie uczucia, nikt nie lubi negatywnych emocji, zwłaszcza gdy dotycząca nas samych. 

Zgorzknienie rodzi się i rozwija przez długi czas.

Zazwyczaj ma również wiele powodów i przyczyn, głównie będących wynikiem trudnych lub przykrych doświadczeń.

Jeśli często się irytujesz, z powodu z pozoru nieistotnych, błahych rzeczy, masz wiecznie kiepski lub zły humor, pora dokładnie przyjrzeć się swoim emocjom. Oczywistym objawem zgorzknienia jest zły, wręcz podły nastrój. Co ważne, często jesteś zły, rozdrażniony, rozczarowany bez wyraźnego powodu.

Jeśli masz wątpliwości, odpowiedź sobie na proste pytanie: jak czułeś się przez ostatnie kilka dni, w skali od 1 do 10. Jeżeli twój wynik ma niską lub średnią wartość, oznacza to, że z jakiegoś powodu nie odczuwasz szczęścia.

Aby jeszcze łatwiej i bardziej obiektywnie przyjrzeć się swoim zachowaniom, skorzystaj z podpowiedzi eksperta ds. relacji międzyludzkich, psychiatry Setha Meyersa. Na swoim blogu zaleca on zastanowienie się nad kilkoma zachowaniami, które wiele mogą zdradzić o twojej kondycji psychicznej.

Pomyśl o ostatnich kilku dniach i zastanów się, czy zrobiłeś którąś z poniższych rzeczy

Czy wysłałeś komuś bardzo negatywną/złośliwą lub pełną frustracji i sarkazmu wiadomość (w obojętnie jakiej formie, również w wiadomości głosowej)?

Wdałeś się w jakikolwiek konflikt werbalny z osobami z twojego życia osobistego lub zawodowego?

Zareagowałeś negatywnie lub agresywnie, na nieznajomą osobę?, np. w sklepie, w pracy, czy w korku aut osobowych.
    
Warknąłeś na kogokolwiek w odpowiedzi, gdy coś powiedział lub o coś zapytałeś?

Jeżeli takie zachowania zdarzyły ci się w ostatnich kilku dni lub wręcz zdarzają się regularnie, prawdopodobnie dopadło cię zgorzknienie. Możesz mieć też wrażenie, że ludzie ciebie nie rozumieją i nie doceniają wszystkiego, co robisz i czym się zajmujesz.

Najczęściej reagujesz frustracją, złością czy chęcią dopieczenia komuś w odwecie. Pora poświęcić chwilę swoim własnym emocjom. Jeśli chcesz poprawić swoje życie i samopoczucie, musisz znaleźć czas na zaopiekowanie się samym sobą.

Ktoś jest dla ciebie niemiły? Terapeutka radzi: zrób te trzy rzeczy, a wredna osoba odejdzie z podkulonym ogonem.

Nie wiesz, czy jesteś zgorzkniały? Odpowiedz na te trzy pytania.

Psychiatra i psycholog kliniczny, Seth Meyers doradza, aby zadać sobie kilka pytań i spróbować ocenić swoją postawę w skali od 1 do 10. Możesz w ten sposób odkryć obszary w swoim życiu, na których należy się skoncentrować.

Jak doceniany czuję się przez mojego romantycznego partnera/małżonka?
Jeśli jestem singlem, jak bardzo docenił mnie mój ostatni romantyczny partner?
W jakim stopniu ludzie wokół mnie rozumieją i potwierdzają moje uczucia, kiedy się nimi dzielę, zwłaszcza moją frustrację lub złość?

Te pytania mogą pomóc ci jasno wskazać źródło twojej frustracji i zgorzknienia, ponieważ najwięcej negatywnych i silnych powodów do złości i rozczarowania związana jest z naszymi relacjami i problemami komunikacyjnymi.

Jeśli problemy dnia codziennego są zbyt przytłaczające, warto porozmawiać z ekspertem. Na portalu halodoctor.pl szybko i sprawnie umówisz e-konsultację z psychologiem lub psychiatrą.

Smutek czy rozczarowanie?

Kiedy stajesz się zgorzkniały twój smutek i zawód może ci kojarzyć się z początku z objawami depresji. Jednak istnieje poważna różnica między tymi stanami.

W przypadku zgorzknienia głównym uczuciem, którego doświadczasz, jest nie smutek, czy przygnębienie, ale rozgniewanie i rozczarowanie. To mieszanka smutku i złości oraz uczucie, że w tego powodu już nigdy nie poczujesz się szczęśliwy.

Jakie jeszcze emocje mogą świadczyć o zgorzknieniu? Uczucie bycia niezrozumianym, zaniedbanym, pomijanym, poczucie zdrady i niesprawiedliwości, jak potraktowało nas życie. Może pojawić się użalanie się nad sobą lub postrzeganie siebie w roli ofiary. Jednak mimo wszystkich negatywnych emocji, wciąż możesz wiele zmienić w swoim życiu na lepsze.

Jak znów możesz mieć nadzieję i lubić życie?

Ważne jest, aby zrozumieć, że każdy z nas może doświadczać takich emocji. Proces stawania się zgorzkniałym może być konsekwencją doświadczania przykrości i rozczarowań, poczucia bycia niedocenionym w wielu różnych sytuacjach i relacjach. Najważniejsze, aby się nie poddawać. Gorycz nie musi z tobą zostać.

Następnym razem, gdy zaczniesz karmić gorycz swoim zachowaniem, zacznij działać, nie pozwól, by frustracja w tobie narastała. Spróbuj ograniczyć nadmierne myślenie i rozpamiętywanie zdarzeń z przeszłości. Próbuj skupiać się na pozytywnych doświadczeniach i wydarzeniach.

Popracuj nad swoimi relacjami i więzami – wzmacniaj je i pielęgnuj. Pytaj o życie i emocje swoich bliskich i przyjaciół, okazuj ciekawość, a z pewnością odwdzięczą się tym samym. Zastanów się nad tym, w jaki sposób możesz się sobą zaopiekować, znaleźć swój sposób na wyciszenie i odprężenie.

Wypróbuj techniki relaksacyjne oraz medytacje, rozważ rozpoczęcie terapii. Pomoc dobrego terapeuty jest na wagę złota, nie wstydź się z niej skorzystać (medonet.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
człowiek, docenia, frustracja, przeszłość, rozczarowanie, terapeuta, walka, zgorzkniały, życie, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"