"Handel prądem"

"Jakie czynniki wpływają na jego cenę?"

Za systemem dostarczania elektryczności stoi niezwykle zaawansowana infrastruktura. Mechanizm wyznaczania cen prądu, na Towarowej Giełdzie Energii, na której (nie licząc ustawowych wyjątków), wyprodukowana energia elektryczna, powinna być sprzedawana, jeśli pozna się najważniejsze fakty.

Poza kosztami stałymi niezwykle istotne są tu koszty zmienne. To, na jakim poziomie ukształtuje się cena krańcowa, zależne jest przede wszystkim, od dwóch czynników: popytu na energię i podaży energii z najtańszych źródeł.

Handel prądem na Towarowej Giełdzie Energii. Co wpływa na cenę energii?

Polski Komitet Energii Elektrycznej zaznacza, że na Towarowej Giełdzie Energii, ceny sprzedawanej energii elektrycznej, ustalane są przy użyciu tzw. mechanizmu ceny krańcowej.

Cena energii elektrycznej jest wyznaczana na zasadach rynkowych, a zasady dla rynków określone są w prawie unijnym i w prawie polskim. To sprawia, że firmy energetyczne, mają dużo mniejszy wpływ na cenę energii, niż nam się to wydaje.

Jak możemy płacić mniej? Dziś przede wszystkim trzeba postawić przed sobą, wyzwanie oszczędzania energii. To banał, ale nie ma tańszej energii od tej, której nie zużyjemy.

Nie mamy bezpośredniego wpływu, na wysokość cen energii elektrycznej, lecz możemy znacząco zmieniać wysokość naszych rachunków. Co dla wielu może być zaskakujące, także spółki energetyczne, mają bardzo ograniczony wpływ na politykę cenową.

Handel hurtowy odbywa się na rynku terminowym i sportowym, na którym ceny są wyznaczane w odniesieniu do ceny oferowanej przez najdroższą jednostkę wytwórczą, która pokrywa potrzeby w danym momencie, tzw. "cenę krańcową".

Aktualna cena rynkowa ma wpływ na cenę oferowaną na rynku, dnia następnego oraz w kontraktach terminowych, które już wprost przekładają się na ceny oferowane, przez sprzedawców energii elektrycznej firmom, samorządom i instytucjom.

Niezależne od nas czynniki często determinują ceny surowców

To oznacza, że ceny oferowane firmom i instytucjom publicznym wynikają z niezależnych od nich czynników, takich jak wzrost cen surowców, spowodowany wojną na Ukrainie i wojną energetyczną, wypowiedzianą przez Rosję, Zachodowi.

Czynniki te przekładają się na ceny zgodnie z wynikającymi z obowiązującego w Europie prawa mechanizmami rynkowymi i giełdowymi.

Spółki energetyczne współpracują z rządem nad rozwiązaniami prawnymi, które z jednej strony umożliwią złagodzenie wzrostu cen, a z drugiej zapewnią środki, na transformację energetyczną i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego.

Polski Komitet Energii Elektrycznej tłumaczy, że rynek energii elektrycznej jest zorganizowany w taki sposób, aby do systemu energetycznego w pierwszej kolejności trafiał prąd z tych elektrowni, które produkują go najtaniej.

Jeśli zużycie energii elektrycznej jest w określonym momencie większe, niż produkcja tych elektrowni, wtedy do systemu dołączane są elektrownie, które nieco drożej wytwarzają prąd. 

Zależność jest prosta: im większe zużycie, tym więcej, takich elektrowni w systemie (Onet.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
cena, czynniki, elektrownia, energia, Europa, handel, prąd, rynek, system, wpływają, zużycie,  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"