"Nie tylko Baltic Pipe"

"Skąd gaz dociera do Polski?"

Baltic Pipe to jeden z elementów dywersyfikacji dostaw gazu. Oprócz tego, zrealizowano szereg innych inwestycji w infrastrukturę, które umożliwiają sprowadzanie surowca z nowych kierunków - pisze Monika Borkowska w interia.pl.

Mowa o połączeniach gazowych między Polską a krajami ościennymi, ale też o terminalu LNG w Świnoujściu, dzięki któremu do kraju od 2015 r., przypływają tankowce z gazem skroplonym. Ale też trwa rozbudowa terminala w Świnoujściu i czeka nas budowa terminala pływającego w Gdańsku.

Polska przez lata rozbudowywała infrastrukturę gazową

Polska zapłaciła w przeszłości dużą cenę za uzależnienie się od dostaw gazu z Rosji. Gazprom przez długie lata, naliczał nam za błękitne paliwo, dużo wyższe stawki niż Europie Zachodniej, mimo że dostawy realizowane były na krótszą odległość.

Był to efekt braku alternatyw. Byliśmy zdani na gaz rosyjski.

PGNiG udał się po pomoc do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. W marcu 2020 roku, polska spółka wygrała spór z Gazpromem przed Trybunałem, o ceny gazu w kontrakcie jamalskim. 

Trybunał zmienił formułę naliczania ceny w kontrakcie a nowa cena miała być naliczana od 1 listopada 2014 r.

Nakazał też zwrot nadpłaty w wysokości ok. 1,5 mld dol. przez Gazprom.
Kryzys pokazuje, jak ważna była dywersyfikacja, dostaw gazu.

Polska wzięła sobie głęboko do serca tę kosztowną lekcję, realizując inwestycje, które miały pomóc zbudować alternatywne szlaki dostaw gazu. Inwestowano w budowę i rozbudowę połączeń gazowych z krajami sąsiednimi, rozpoczęto budowę terminala gazu skroplonego w Świnoujściu, a także budowę gazociągu Baltic Pipe, który łączy złoża norweskie, z polskim systemem przesyłowym.

Setki kilometrów, tysiące ton stali. Jak wygląda Baltic Pipe w liczbach?

Jak bardzo przydały się te działania, przekonaliśmy się ostatecznie 27 kwietnia 2022 roku, kiedy to Gazprom całkowicie zakręcił kurek z gazem, płynącym do Polski. 

Argumentował swoją decyzję faktem, że Polska nie zgodziła się realizować płatności za surowiec w rublach, co zarządził dekretem prezydent Władimir Putin.

Kontrakt jamalski, na podstawie którego Gazprom dostarczał do Polski ok. 10 mld m sześc. gazu rocznie, miał wygasnąć z końcem 2022 roku. Polska wielokrotnie podkreślała, że nie zamierza przedłużać umowy z Rosjanami, nawet jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie. Odcięcie od dostaw ze Wschodu nastąpiło szybciej.

Otwarty dziś gazociąg Baltic Pipe (na razie symbolicznie; gaz popłynie nim od 1 października) o przepustowości 10 mld m sześc. rocznie, łączący norweskie złoża przez Danię z Polską, to efekt wieloletniej pracy, zamykający pewien etap w działaniach dywersyfikacyjnych.

Ale poza tym połączeniem, są również inne elementy infrastruktury, które zwiększają bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Rozbudowa gazoportu w Świnoujściu. Przyjmie więcej LNG

W 2015 roku otwarto gazoport w Świnoujściu. Jego moc regazyfikacyjna wynosiła wówczas 5 mld m sześc. rocznie. Trwa jego rozbudowa, początkowo moc wzrosła do 6,1 mld m sześc., a docelowo ma to być 8,3 mld m sześc. rocznie.

PGNiG pokazało nowy kontrakt. Czy wystarczy gazu na zimę?

Gaz-System pracuje jednocześnie nad kolejnym projektem - budowy terminala pływającego LNG w Gdańsku. 

Pierwotnie, inwestycja miała być gotowa, na koniec 2027 r., ale planowane jest jej przyspieszenie o dwa lata, ze względu na trudną sytuację w Europie, wywołaną kryzysem na Wschodzie.

Moc regazyfikacyjna terminala FSRU, może wynieść, ok. 6,1 mld m sześc. rocznie. Zakładana jest możliwość jej zwiększenia, zależnie od rozwoju rynku i zapotrzebowania na gaz ziemny w kraju i w regionie.

Polska kupuje LNG głównie ze Stanów Zjednoczonych, Kataru i Norwegii. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zarezerwowało też przepustowość terminala LNG w Kłajpedzie.

Polska połączona z systemem gazowym w regionie

Istotna jest rozbudowa i budowa interkonektorów, które łączą krajowy system przesyłowy z systemami państw sąsiadujących. Wcześniej mieliśmy połączenia gazowe z Niemcami i Czechami. Teraz doszły nowe (interia.pl).  

Oprac. Stanisław Cybruch
Czechy, Dania, Katar, Kłajpeda, LNG, Niemcy, Norwegia, PGNiG, Świnoujście, terminal, USA, zima, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"