"Czy raka można uniknąć?"

"Fundacja Gatesów opłaciła przełomowe badanie."

44 proc. nowotworów można uniknąć - wynika z badań - opublikowanych w "The Lancet". Chodzi o trzy czynniki, na które jak najbardziej, mamy wpływ na co dzień - pisze Michał Michalak w interia.pl.

Bill Gates, za pośrednictwem swojej fundacji, wspomógł największe jak dotąd, tego typu badanie nad nowotworami.

W samym 2019 roku można było uniknąć 4,45 mln zgonów na nowotwory - wynika z analizy, która ukazała się w "The Lancet" w sierpniu. Spośród tych zgonów - 2,88 mln stanowili mężczyźni a 1,58 mln - kobiety.

Badacze nie mają wątpliwości: trzy największe czynniki ryzyka to palenie papierosów, spożywanie alkoholu i wysoki współczynnik BMI (czyli w największym skrócie - nadwaga i otyłość).

Jakkolwiek banalnie by to nie brzmiało: nie pal, ogranicz spożycie alkoholu, utrzymuj prawidłową wagę ciała, a znacząco zmniejszysz ryzyko zachorowania na raka.

Na kolejnych miejscach naukowcy wymieniają również seks bez zabezpieczeń i nieprawidłową dietę - co oczywiście może się wiązać z jednym z głównych czynników, a więc nadwagą.

Rak płuc - w największym stopniu do uniknięcia

Jak zwracają uwagę naukowcy, od 2010 do 2019, liczba zgonów na raka w związku z czynnikami, na które mamy wpływ, wzrosła o 20,4 procent.

Których konkretnie nowotworów, można uniknąć w największym stopniu, w wyniku zmiany stylu życia? To także sprawdzili autorzy omawianej pracy.

36,9 proc. zgonów na nowotwory wywołane czynnikami, na które mamy wpływ, stanowiły guzy układu oddechowego. 14,2 proc. to nowotwory okrężnicy i odbytu, 7,6 proc. - przełyku, 6,3 proc. - rak szyjki macicy, 5,7 proc. - wątroby.

Badanie sfinansowali Gatesowie

Czy postępując "idealnie" z punktu widzenia ryzyk nowotworowych, jesteśmy w stanie uniknąć raka? Nie. Tym bardziej, że na wiele czynników nie mamy bezpośredniego wpływu - ot, choćby powietrze, którym oddychamy (tu wpływ mamy jedynie poprzez wywieranie zbiorowej presji na rządzących).

Ale żyjąc zdrowo, możemy w bardzo dużym stopniu zminimalizować, ryzyko zachorowania - to nie ulega wątpliwości.

Jak podaje "The Lancet", badanie było finansowane przez fundację Billa i Melindy Gatesów. Dodajmy, że to największe, jak dotąd badanie, dotyczące relacji między czynnikami ryzyka a zachorowaniami na raka (nowotwory).

"Wydarzenia": Operacja zakończona sukcesem. Guz jajnika ważył 11 kilogramów (Interia.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
BMI, Gates, guz jajnika, okrężnica, presja, przełyk, sukces, "The Lancet", układ oddechowy, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"