"O zmarłych dobrze albo wcale? Nie"

"Świat reaguje na śmierć Gorbaczowa."

"Jest też oświadczenie Putina."

Według światowych agencji prasowych, 30 sierpnia 2022 r., w szpitalu w Moskwie, zmarł Michaił Gorbaczow. Zostanie on pochowany na Cmentarzu Nowodziewiczym w Moskwie, obok żony i swoich przodków - przekazują rosyjskie media, o czym pisze też Katarzyna Romik w gazeta.pl.

Pierwszy i jedyny prezydent Związku Radzieckiego i ostatni przywódca ZSRR zmarł w wieku 91 lat.

Przeważają opinie, że "Gorbaczow pozostanie w pamięci, jako ten, dzięki któremu Związek Radziecki przeszedł do historii". Ale są i inne. "Gorbaczow był przestępcą, który stłumił pokojowe protesty" - pisze minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas.

Michaił Gorbaczow w 1989 roku

Na wiadomość o śmierci Michaiła Gorbaczowa, jako jeden z pierwszych, zareagował Władimir Putin, który przekazał najgłębsze kondolencje - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. W rozmowie z rosyjską agencją informacyjną Interfax Pieskow dodał, że Putin "wyśle rano wiadomość z kondolencjami do krewnych i przyjaciół męża stanu".

Zobacz wideo. Jak przebiega rosyjska ofensywa na Ukrainę? Pokazujemy animację od początku wojny do Dnia Niepodległości Ukrainy.

Michaił Gorbaczow nie żyje. "Rzadko spotykany przywódca"

Na śmierć pierwszego prezydenta Związku Radzieckiego zareagowali światowi liderzy. Prezydent Stanów Zjednoczonych nazwał Michaiła Gorbaczowa "rzadko spotykanym przywódcą, który uczynił świat bezpieczniejszym miejscem".

Prezydent Joe Biden odniósł się do reform Gorbaczowa i stwierdził, że polityk miał wyobraźnię i widział, że inna przyszłość jest możliwa. Wykazał się przy tym odwagą, by zaryzykować całą swoją karierę, aby ją osiągnąć.

Były sekretarz stanu USA James Baker III zaznaczył, że "historia zapamięta Michaiła Gorbaczowa jako giganta, który skierował swój wielki naród w stronę demokracji". Baker negocjował z Gorbaczowem w ostatnich latach zimnej wojny.

"Odegrał kluczową rolę w pokojowym zakończeniu zimnej wojny, podejmując decyzję przeciwko użyciu siły w celu utrzymania imperium" - stwierdził były szef amerykańskiej dyplomacji.

"Ze smutkiem przyjmuję wiadomość o śmierci Michaiła Gorbaczowa. Był on człowiekiem, który próbował zapewnić lepsze życie swoim obywatelom. Jego życie było ważne, ponieważ bez niego i jego odwagi nie byłoby możliwe pokojowe zakończenie zimnej wojny" - to z kolei słowa Condoleezzy Rice, byłej sekretarz stanu USA za czasów George'a W. Busha (gazeta.pl).

- Michaił Gorbaczow, za swego życia, uspokoił trwające od lat napięcie polityczne, między Związkiem Radzieckim a Ameryką. Doceniła to Akademia Szwecji i przyznała jemu, w uznaniu za trud, Pokojową Nagrodę Nobla (1990). W 1986 zainicjował politykę pieriestrojki (przebudowy), która obejmowała modernizację gospodarki, zwiększenie swobód obywatelskich, ograniczenie korupcji i ocieplenie stosunków z Zachodem. W 1987 r. Gorbaczow i Reagan podpisali porozumienie o redukcji rakiet średniego i krótszego zasięgu - (dod. S. C.).

Oprac. Stanisław Cybruch
Biden, demokracja, Gorbaczow, Nagroda Nobla, redukcja, rakieta, USA, zimna wojna, ZSRR, życie,

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"