"Kto zapłaci za naukę strzelania w szkołach?"

"Ministerstwo może sięgnąć do kieszeni rodziców."

Zgodnie z zapowiedziami ministra Przemysława Czarnka trwają prace nad wprowadzeniem do szkół obowiązkowych zajęć strzeleckich w ramach edukacji dla bezpieczeństwa. 

Są już projekty odpowiednich zmian podstawy programowej.

A w nich, budzące zdziwienie zdanie o tym, że wejście w życie nowego rozporządzenia, nie spowoduje kosztów ani dla budżetu państwa, ani dla samorządów. Kto więc zapłaci za zajęcia?

- Trudno zakładać, że nagle pojawi się jakiś handlarz bronią, który charytatywnie lub w ramach prezentu,  będzie chciał dostarczyć ją do polskich szkół - ironizują członkowie Stowarzyszenia Umarłych Statutów.

I całkiem poważnie dodają: - Jeśli nie państwo, ani samorządy, to znaczy, że ministerstwo może chcieć sięgnąć do kieszeni rodziców. Interia pyta resort edukacji, kto ma finansować zajęcia strzeleckie. Odpowiedź nie uspokaja.

Kto zapłaci za naukę strzelania w szkołach? Zdj. ilustracyjne

Obowiązkowe zajęcia strzeleckie dla dzieci i młodzieży to pomysł, który usiłuje właśnie wcielić w życie Ministerstwo Edukacji i Nauki. 

Miałyby one stać się częścią edukacji dla bezpieczeństwa - przedmiotu, który zastąpił zlikwidowane dziesięć lat temu przysposobienie obronne.

Interia Kobieta: Minister Czarnek zapowiada: Przysposobienie obronne powróci do szkół

Założenie jest takie, że wszyscy uczniowie mają przejść szkolenie strzeleckie, w ramach którego mają poznać zasady składania i rozkładania broni oraz nauczyć się strzelać z wykorzystaniem: broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych.

Kto zapłaci za strzelanie? "Strzelba w prezencie? Nie liczmy na to"

By tak się stało, konieczna jest zmiana przepisów, która właśnie się dokonuje. 

Adrianna Całus, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN) informuje, że prace nad nowelizacją rozporządzeń w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego, w zakresie edukacji dla bezpieczeństwa, są na końcowym etapie.

- Projekty zostały przekazane do Rządowego Centrum Legislacji (RCL) w celu rozpatrzenia przez komisję prawniczą - tłumaczy rzeczniczka resortu (gazetaprawna.pl/(Interia.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
ASG, edukacja, MEiN, nowelizacja, państwo, program, przepisy, strzelanie, uczeń, zapłata, zasada, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"