"Kto atakuje polską cyberprzestrzeń?"

"Najgroźniejsze są grupy APT."

"Jedna z nich stoi za wyciekiem maili Michała Dworczyka."

Cyberprzestępczość w ostatnim roku jest w dużej mierze pochodną sytuacji międzynarodowej - mówił w Poranku Radia TOK FM Maciej Broniarz z Centrum Nauk Sądowych Uniwersytetu Warszawskiego. 

Raport zespołu działającego przy ABW wskazuje inspiratorów wirtualnych ataków i wrogich działań.

Minister Michał Dworczyk w Sejmie

W 2021 roku zarejestrowano 762 tys. zgłoszeń o potencjalnym incydencie dotyczącym cyberbezpieczeństwa - aż trzy razy więcej niż tok wcześniej. 

W przypadku 27 tys. spośród tych zgłoszeń okazało się, że coś jest na rzeczy. Najczęściej atakowana była infrastruktura krytyczna, instytucje i urzędy.

Ale raport, opisany przez "Rzeczpospolitą" przywołuje również maile, jakie otrzymali użytkownicy poczty w serwisie Onet.pl. 

Wiadomość mówiła o wykryciu podejrzanej aktywności na koncie - brzmiała profesjonalnie i bardzo poważnie. Kierowała wprost na stronę, na której trzeba było podać login i hasło do poczty.

"Za kampanią stała grupa cyberprzestępcza UNC1151, często przez fachowców kojarzona z białoruskimi władzami i znana z kampanii Ghostwriter, w ramach której m.in. spowodowała wyciek kompromitujących maili szefa KRPM Michała Dworczyka" - pisze w artykule Wiktor Ferfecki.

Michał Dworczyk. "Rz": Wiele maili Dworczyka dotyczyło Rosji. Pierwsze włamanie na konto ministra było już we wrześniu.

Grupa, o której mowa, należy do grup APT - advanced persistent threat, czyli grup stanowiących zaawansowane i trwałe zagrożenie. 

- Każda taka grupa dostaje numerek. Chodzi o to, by przy kolejnym ataku ustalić, czy już ją znamy - tłumaczył w rozmowie z Karoliną Głowacką, Maciej Broniarz.

Przyznał, że bardzo często są to grupy powiązane z mafią, tworzone przy wsparciu aparatu państwa - działające na zlecenie rządu czy przez niego finansowane, stworzone czy wspierane przez służby danego kraju.

- Wchodzą do nich, m.in. ludzie złapani na terenie kraju na popełnianiu przestępstwa, którzy dostają opcję bez wyboru - by robić to samo, ale szkodzą krajom ościennym - wyjaśniał ekspert (tokfm.pl).  

Oprac. Stanisław Cybruch
APT, atak, cyberprzestrzeń, Dworczyk, ekspert, grupa, maile, najgroźniejsze, Polska, wybór,  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"