"Naukowcy sprawdzą"

"Czy z komórek macierzystych z dziąseł można wyhodować trzecie zęby".

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej (PW) i Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu...

Sprawdzą, czy z komórek macierzystych z dziąseł, da się wyhodować ludzkie tak potrzebne trzecie zęby.

Postawiliśmy hipotezę, że tkanki dziąsła są w stanie przekształcić się w inne struktury, a szczególnie konkretna grupa komórek macierzystych. Chcemy zbadać możliwości ich wykorzystania. 

Dowiemy się, jakiego rodzaju tkanki można z nich wytworzyć - mówi dr hab. inż. Agnieszka Gadomska-Gajadhur z Wydziału Chemicznego PW, kierowniczka projektu SteamScaf.

Politechnika Warszawska

Należy podkreślić, że stomatolodzy doskonale zdają sobie sprawę, z potencjału regeneracyjnego jamy ustnej. 

Wiadomo, na przykład, że w miejscu usuniętego zęba, odbudowuje się struktura kostna, chrzęstna i nabłonkowa oraz tkanki nerwowe, bo nie tracimy czucia w obrębie objętej zabiegiem części żuchwy/podniebienia).

Wkład poznański, warszawski i zagraniczny

Zespół z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zajmie się różnicowaniem komórek; ekipą kieruje prof. dr hab. Bartosz Kempisty z Zakładu Histologii i Embriologii, a od strony stomatologicznej wspiera go dr hab. Marta Dyszkiewicz-Konwińska.

Jak podkreślono w komunikacie prasowym PW, celem [naukowców z Poznania] będzie różnicowanie komórek pobranych z dziąseł świńskich, w kierunku tkanki kostnej, chrzęstnej lub tkanki nerwowej.

Uczeni z Warszawy opracują nośnik, na którym komórki macierzyste, będą osadzone. Tu będą mogły rosnąć i przekształcać się w tkankę. Syntetyzujemy materiały, z których wykonane zostaną te rusztowania.

Materiały będą w pełni biozgodne i resorbowane, czyli po pewnym czasie wchłoną się, a także biomimetyczne, czyli oparte na składnikach obecnych w naszym organizmie. 

Docelowo chcielibyśmy dostarczyć też pewne czynniki wzrostu, dla tych komórek.

Ale jednak, co ciekawe, rusztowania będą miały głównie strukturę włóknistą, struktura przypomina trochę tkaninę - mówi dr hab. inż. Gadomska-Gajadhur (kopalniawiedzy.pl).  

Oprac. Stanisław Cybruch
komórka, nauka, organizm, Poznań, rusztowanie, sprawdzą, struktura, tkanina, włókno, wzrost, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"