"Wyrak za smog"

Sąd: "Obywatele nie mają prawa się skarżyć".

Matka małego astmatyka, mężczyzna po zawale i dwie organizacje pozarządowe mówią "dość"...

"Dość" nieskutecznej walce województwa mazowieckiego ze smogiem i skarżą do sądu miejscowy program ochrony powietrza. - Nasza cierpliwość wobec niewystarczających działań władz województwa się skończyła - mówią skarżący.

Dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał rozstrzygnięcie. Wszystkie cztery skargi odrzucił. - Jesteśmy oburzeni. Ten wyrok stawia nas na równi z Bułgarią i Węgrami - mówi Interii, zaraz po wyjściu z sądu Marta Marczak.

Pozwali województwo o nieskuteczną walkę ze smogiem. Dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ogłosił wyrok /ClientEarth - Prawnicy dla Ziemi/Facebook /materiał zewnętrzny.

3 103 - tylu śmierci rocznie można by uniknąć w samej Warszawie, gdyby jej mieszkańcy oddychali powietrzem tak czystym jak w miastach z najmniejszymi emisjami pyłu PM 2,5 i dwutlenku azotu.

Na Górnym Śląsku ocalono by kolejnych 3,5 tys. istnień, w Łodzi 1 328, a w Krakowie 1 137. To dane z rankingu zanieczyszczenia powietrza w poszczególnych miastach ISGlobal Ranking of Cities. Dane, które każdego dnia odczuwamy sami, biorąc głębszy oddech.

Oni postanowili z tym zawalczyć. Fundacja ClientEarth, stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, Janusz Uliasz, mieszkaniec Mokotowa po zawale serca i Marta Marczak, mama pięcioletniego astmatyka zaskarżyli władze województwa mazowieckiego za, ich zdaniem, mało skuteczną politykę antysmogową i źle skonstruowany program, na którym opierają się działania samorządu. Dziś usłyszeli wyrok.

"Choroba synka pokazała jak teoria ma się do praktyki"

Marta Marczak od lat działa w stowarzyszeniu Miasto Jest Nasze. Temat jakości powietrza jest jej znany od lat.

- Byłam w tym zakresie świadomą obywatelką, wiedziałam, że smog jest w Warszawie, że nie jest wymysłem, że realnie pogarsza jakość życia, powoduje choroby, ale kiedy pięć lat temu urodził się mój synek i kiedy po roku zdiagnozowano u niego astmę dziecięcą, to zaczęłam tego doświadczać zdecydowanie bardziej praktycznie niż teoretycznie - opowiada Marta Marczak.

Kobieta robi co może, by wspomóc synka w walce z chorobą.

Kraków najbardziej zanieczyszczonym miastem świata. Fatalna jakość powietrza

- Kupiłam oczyszczacze powietrza, sprawdzam regularnie jakość powietrza zanim wyjdziemy z domu, jak wyniki są fatalne, nie spacerujemy (interia.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
choroba, dziecko, fatalny, jakość, kobieta, Marczak, miasto, powietrze, sądadministracyjny, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"