Prof. Marcin Matczak: "Dostałem telefon z numeru CBA, że mój syn nie żyje"

"Michałowi nic nie jest".

Prof. Marcin Matczak

Prawnik prof. Marcin Matczak, otrzymał od osoby podszywającej się pod funkcjonariusza CBA, nieprawdziwą informację, że jego syn - raper Michał "Mata" Matczak - nie żyje.

"Oczywiście Michałowi nic nie jest" - przekazał prawnik. Z kolei córka mec. Romana Giertycha, który niedawno zeznawał w Senacie w sprawie Pegasusa, dostała wiadomość z groźbami pod adresem jej ojca.

Giertych o Pegasusie przed komisją: 20 proc. zainteresowania opozycją, 80 proc. "swoimi"

"Dziś około 21:00 dostałem telefon z numeru 800 808 808 (infolinia CBA) z informacją, że mój syn nie żyje.

Oczywiście Michałowi nic nie jest. Po krótkim zdenerwowaniu tym telefonem uznałem, że jest on dobrym powodem, by nadal robić to, co dotychczas, tylko bardziej" - poinformował na Twitterze prof. Marcin Matczak.

Groźby pod adresem mec. Giertycha i Wojtunika.

Jak poinformował w czwartek mec. Jacek Dubois, telefon z groźbą śmierci, otrzymała również córka mec. Romana Giertycha.

Atak na telefon córki Wojtunika

W ostatnich dniach doszło też do podobnego ataku na telefon córki Pawła Wojtunika. Wówczas ktoś z jego numeru zadzwonił do niej i powiedział: "Twój tata nie żyje".

"Nie wiem kim jesteście kanalie, ani dlaczego to robicie moim dzieciom, ale podszycie się pod mój numer i zadzwonienie wczoraj w nocy do mojej córki z informacją 'Twój tata nie żyje, nie oddycha, dzwonię z jego telefonu' przekracza wszelkie normy i granice..." - napisał wtedy Wojtunik.

Cieszyński zapowiada walkę ze spoofingiem

Sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński poinformował w połowie stycznia o przygotowaniach do prawnego i technologicznego zwalczania m.in. spoofingu oraz phishingu.

- Pracujemy z rynkiem telekomunikacyjnym nad tym, aby wprowadzić rozwiązania, które pozwolą jednoznacznie zidentyfikować, że dane połączenie pochodzi z zaufanego źródła - powiedział.

Spoofing to podszywania się pod dowolny numer lub nazwę kontaktu.Przy takim cyberataku, odbiorca widzi na swoim telefonie informację o dzwoniącym (lub piszącym SMS), a w rzeczywistości dzwoni (lub pisze SMS) np. cyberprzestępca.

Cieszyński wyjaśniał, że walka ze spoofingiem w Polsce zmierza do tego, aby odbiorca został uprzedzony o ataku, czyli aby otrzymał informację, że połączenie (bądź SMS) pochodzi nie z tego numeru, który mu się wyświetla na telefonie (polsatnews.pl).
 
Oprac. Stanisław Cybruch
Cieszyński, cyberatak, kontakt, Matczak, Polska, profesor, SMS, spoofing, telefon, źródło, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"