"Jak Polska kupiła Pegasusa? "NYT"

"Kolacja Beaty Szydło z premierem Izraela, a później zakup".

W listopadzie 2016 roku odbyła się kolacja ówczesnych: premierki Beaty Szydło i szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. 

Niedługo po tym spotkaniu Polska miała zakupić Pegasusa - informuje "The New York Times".

Beata Szydło, była premier.

Zobacz wideo Czy Polska posiada system Pegasus? Pytamy wiceministra obrony narodowej

"The New York Times" ("NYT") podkreśla, że ten system inwigilacji przyczynił się do ujęcia wielu przestępców i udaremnienia spisków terrorystycznych, ale odnotowano także nadużycia, związane z jego wykorzystywaniem.

Dla przykładu: Pegasus miał pomóc złapać El Chapo, ale meksykańskie władze używały go także do podsłuchiwania m.in. dziennikarzy. "NYT" zaznacza też, że system ten przyczynił się do umocnienia władzy prawicowych przywódców, którzy bez oporów inwigilowali swoich przeciwników politycznych.

Paweł Kukiz i Michał Kołodziejczak
Kukiz już w 2019 r. wiedział, że służby inwigilują lidera Agrounii

Jak Polska zakupiła Pegasusa?

Amerykański dziennik opisuje, jak 21 listopada 2016 roku Sara i Benjamin Netanjahu powitali na kolacji w swoim domu premierkę Beatę Szydło i ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. 

Niedługo potem Polska zakupiła Pegasusa.

O tle zakupu narzędzia inwigilacji - zarówno przez Polskę, jak i przez Węgry - pisała również Wyborcza.biz. 

"W lipcu 2017 r. premier Beata Szydło spotkała się wraz z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z premierem Izraela Beniaminem Netanjahu.

Rozmawiali o "zacieśnieniu współpracy m.in. w obszarze innowacji i wysokich technologii" oraz o "kwestiach związanych z szeroko rozumianym bezpieczeństwem obywateli".

"Dwa miesiące później CBA kupiło Pegasusa" - możemy przeczytać we wstępie artykułu. 

Jak pisał "The Guardian" w 2017, po spotkaniach z Benjaminem Netanjahu, Pegasusa miał również zakupić rząd Viktora Orbána.

"NYT" podkreśla, że Izrael nie wycofał się ze sprzedaży systemu, mimo nowelizacji ustawy o IPN, ani słów Mateusza Morawieckiego o tym, że w czasie II wojny światowej "byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy sprawcy, czy ukraińscy - nie tylko niemieccy" (tokfm.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch  
CBA, dziennikarz, inwigilacja, Izrael, Morawiecki, Netanjahu, "NYT", Pegasus, premier, Szydło, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"