"Europejskość staje się antytezą polskości"

"Rozmowa z prof. Januszem A. Majcherkiem".

– Proszę zauważyć, że Jarosław Kaczyński wiele swoich publicznych wypowiedzi, poświęcił walce z każdą inną formą tożsamości zbiorowej, niż narodowa.

Najważniejszą, tożsamością zbiorową Polaka, ma być naród. Nawet na banknocie z Lechem Kaczyńskim napisano: "Warto być Polakiem".

Za tym się kryje myśl, że polskość jest czymś najlepszym, co się człowiekowi może przytrafić – mówi w rozmowie z Onetem, prof. Janusz A. Majcherek.

Prof. Janusz Majcherek o szkolnictwie, Kaczyńskim, Czarnku i Rydzyku

Prof. Janusz A. Majcherek

– Jeżeli władze Uniwersytetu Pedagogicznego myślały, że ograniczą moją aktywność zawodową, to bardzo się pomyliły – mówi prof. Majcherek.

Zdaniem naukowców, władza "po prostu usuwa niepokornych". – Ci, którzy kilka tygodni wcześniej protestowali przeciwko zwalnianiu swoich kolegów i koleżanek z uczelni, teraz sami są z tego powodu zwalniani – stwierdza.

– Niewątpliwie, prawica rządząca teraz Polską, ma wręcz obsesję na punkcie, jak to oni twierdzą, lewackiego, a nawet neomarksistowskiego przechyłu, polskich środowisk akademickich – ocenia prof. Majcherek.

W maju 2021 roku, w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, rozpoczęły się czystki, które wywołały oburzenie w środowisku akademickim. 

Władze uczelni tłumaczyły, że zwolnienia są związane, z trudną sytuacją finansową i dotkną tylko wykładowców, którzy osiągnęli wiek emerytalny.

Zdaniem naukowców - powód był zupełnie inny – chodziło o pozbycie się ludzi, którym nie jest po drodze z obecnym rządem.

Jedną z osób, które usunięto z uczelni, jest prof. Janusz A. Majcherek – znany polski filozof, socjolog i publicysta, który w Uniwersytecie Pedagogicznym, pełnił funkcję dyrektora Instytutu Filozofii i Socjologii.

W rozmowie z Mateuszem Baczyńskim, opowiada o kulisach zwolnienia, ofensywie rządowej w świecie akademickim i konflikcie światopoglądowym, który rozgrywa się w Polsce.

Mateusz Baczyński: Udało się pana wysłać na emeryturę?

Prof. Janusz A. Majcherek: W żadnym wypadku (śmiech). Nie zaniechałem aktywności akademickiej i to zarówno naukowej, jak i dydaktycznej. 

Opracowuję rozmaite analizy, składam kolejne publikacje do druku i prowadzę regularne zajęcia w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej i Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.

Zintensyfikowałem też swoją działalność publicystyczną (Onet.pl).  

Oprac. Stanisław Cybruch
aktywność, dydaktyka, działalność, emerytura, Kraków, Majcherek, nauka, profesor, publicystyka, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"