"Inflacja w Polsce najwyższa od 2000 r."

"Nowe dane Głównego Urzędu Statystycznego".

Inflacja w listopadzie 2021, wzrosła do 7,7 proc. z 6,8 proc. w październiku - ogłosił we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Pełne dane GUS ogłosi w połowie miesiąca.

"Szczyt inflacji na początku przyszłego roku". Minister finansów podaje przyczyny

Inflacja w listopadzie wzrosła do 7,7 proc. z 6,8 proc. w październiku - ogłosił GUS w tzw. szacunku flash. O tyle koszyk towarów i usług podawany przez GUS był droższy niż rok wcześniej. 

Tak wysokiej inflacji nie odnotowano w Polsce od końca 2000 r. gdy wynosiła 8,5 proc.

Listopadowy wynik inflacji i prognozy dotyczące dynamiki cen na najbliższe miesiące potwierdzają, że wysoka inflacja nie przestanie szybko być jednym z najgorętszych tematów gospodarczych.

Według prognoz z ankiety Interii w grudniu 2021 r. inflacja może dojść nawet do 8 proc. W 2022 r. zacznie spadać, ale wciąż jednak będzie zdecydowanie wyżej niż dopuszczalne odchylenie od celu inflacyjnego RPP (3,5 proc.).

Założenia tarczy antyinflacyjnej

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły tzw. "Tarczy Antyinflacyjnej". Jak tłumaczył, rozwiązania mają obniżyć na ceny paliw, energii i żywności.

Szef rządu zapowiedział rozwiązania w trzech obszarach. 

- Obniżamy ceny paliw. Od 20 grudnia na 5 miesięcy obniżamy akcyzę do minimalnego poziomu dozwolonego w UE, ponadto od 1 stycznia paliwa zostaną zwolnione od podatku od sprzedaży detalicznej i zwolnimy także z opłaty emisyjnej.

Mam nadzieję, że te rozwiązania obniżą, o około 20 do 28-30 groszy cenę paliwa - mówił Morawiecki.

- Po drugie od stycznia na trzy najtrudniejsze zimowe miesiące wprowadzamy obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z poziomu 23 proc. do poziomu 8 procent. 

To ukłon do wszystkich, którzy potrzebują wsparcia ze strony państwa - tłumaczył dalej polityk.

Czytaj>>> Omikron. Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił nowe obostrzenia, tzw. pakiet alertowy

Dodał, że "znosimy całkowicie akcyzę na energię elektryczną". Przekonywał, że wszystkie działania, które będą kosztami poniesionymi przez budżet państwa spowodują, że w kieszeni obywateli ma pozostać więcej pieniędzy. 

- Łącznie wszystkie nasze działania to pakiet około 10 mld zł - zaznaczył.

- Od stycznia na 3 miesiące obniżymy stawkę VAT na energię elektryczną w kontekście powstrzymania spekulacji cen na rynku zielonych certyfikatów. 

Będziemy wnioskowali o zmianę mechanizmu handlu certyfikatami zielonymi - powiedział Mateusz Morawiecki (polsatnews.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
akcyza, cena, certyfikat, GUS, handel, mechanizm, Morawiecki, tarczaantyinflacyjna, VAT, zmiana, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"