"Chcesz pokoju? Szykuj wojnę"

"Kaczyński i Błaszczak zaprezentowali projekt."

- Odrzucamy koncepcję, że armia powinna być niewielka, ale dobrze uzbrojona.

Powinna być zarówno możliwie duża, jak i dobrze uzbrojona (...). Jeżeli chcemy uniknąć tego najgorszego, czyli wojny, to musimy działać zgodnie ze starą zasadą: chcesz pokoju, szykuj wojnę - powiedział wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński.

Wraz z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem przedstawili założenia do ustawy o obronie ojczyzny.

"Chcesz pokoju? Szykuj wojnę". Kaczyński i Błaszczak prezentują projekt

- Mamy do czynienia z dwoma przesłankami, dla których jest potrzebna ta ustawa. Pierwsza jest mniej istotna i można powiedzieć, że to przyczyna formalna - ustawa o obowiązku obrony jest z roku 1967, czyli samego środka komunizmu. Najwyższy czas ją zmienić.

I druga przesłanka - obecna sytuacja międzynarodowa i obecne potrzeby obronne naszego państwa - powiedział Jarosław Kaczyński.

Kaczyński: "Chcesz pokoju? Szykuj wojnę"

Jak stwierdził wicepremier, jeśli chcemy uchronić się przed wojną, musimy inwestować w krajowe siły zbrojne.

- Odrzucamy koncepcję, że armia powinna być niewielka, ale dobrze uzbrojona. Powinna być zarówno możliwie duża, jak i dobrze uzbrojona (...). 

Jeżeli chcemy uniknąć tego najgorszego, czyli wojny, to musimy działać zgodnie ze starą zasadą - chcesz pokoju, szykuj wojnę. Albo, żeby nie padała tu wojna: chcesz pokoju, to buduj silne siły zbrojne - powiedział.

Kaczyński dodał, że nowa ustawa o obronie ojczyzny, ma na celu radykalne umocnienie sił zbrojnych i uporządkowanie prawa w tym zakresie.

- Znosi część ustaw i wprowadza dużą, nową regulację - tłumaczył. Jak dodał wicepremier, "państwo, które leży na granicy NATO, musi mieć poważną siłę odstraszającą".

- A w razie potrzeby, miejmy nadzieję, że nigdy do takiej potrzeby nie dojdzie, musi mieć też możliwość skutecznej obrony, i to przez dłuższy czas samodzielnie, bo mechanizm, który prowadzi do uruchomienia w pełni sił NATO, to są bardzo potężne siły, jednak trwa i to trwa nie krótko - stwierdził.

Zdaniem Kaczyńskiego, sytuacja na świecie się "zaostrzyła". - Mamy wojnę hybrydową, prowokacje, armię rosyjską i imperialne ambicje Rosji, nieustanne ćwiczenia armii rosyjskiej - wyliczał.

Nie będzie przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej (wp.pl).

Charakterystyczne w tej "wojennej' tematyce jest to, że nowa ustawa "o obronie ojczyzny", którą omawiał ogólnikowo głównie Jarosław Kaczyński - jego zdaniem - ma na celu "radykalne umocnienie sił zbrojnych i uporządkowanie prawa w tym zakresie" (dod. S. C.).

Pytania o wiek Kaczyńskiego przy okazji konferencji prasowej

Ile lat ma Jarosław Kaczyński?

Jarosław Kaczyński urodził się 18 czerwca w 1949 roku w Warszawie. Oznacza to, że obecnie prezes PiS ma skończone 72 lata. Prezes PiS jest kawalerem i - jak często sam podkreśla - bardzo lubi koty.

Jarosław Kaczyński znany jest nie tylko z tego, że od lat przewodniczy Prawu i Sprawiedliwości, ale także z tego, że w 1962 roku zagrał wraz z bratem bliźniakiem Lechem Kaczyńskim, w filmie dla dzieci "O dwóch takich, co ukradli księżyc".

Postać nim inspirowana była także głównym bohaterem polityczno-komediowego serialu internetowego "Ucho prezesa". Wcielił się w niego Robert Górski.

Kaczyński i Błaszczak przedstawili ustawę o obronie ojczyzny

Ustawa o obronie ojczyzny przewiduje m.in. koncepcję obrony powszechnej. - Jest ona dostosowaniem do obecnej sytuacji międzynarodowej i potrzeb obronnych - argumentował Kaczyński.

Szef MON dodał, że powstanie dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. - Nie przywracamy obowiązkowej służby - zastrzegł. Jak wskazał, powstanie nowy rodzaj wojsk - wojska obrony cyberprzestrzeni. 

Jeśli chodzi o liczebność armii to - jak podał szef MON - cel minimum to 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej.

Pytania o wiek Jarosława Kaczyńskiego pojawiły się znów, w wynikach wyszukiwania, przy okazji wtorkowej konferencji prezesa PiS. 

Razem z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, Kaczyński przedstawiał założenia projektu ustawy, o obronie ojczyzny. Konferencja została podzielona na dwie części.

W pierwszej mówił Kaczyński wypowiadając się ogólnie o obronności. Przywołał nawet słowa "chcesz pokoju, szykuj się na wojnę". Szczegóły ustawy przedstawiał natomiast później szef MON Błaszczak. Jego wypowiedź była znacznie dłuższa i dość jednostajna.

W czasie drugiej części konferencji, Kaczyński wiele razy zamykał oczy, a czasem opadała mu głowa. 

Komentatorzy i internauci, oglądający konferencję prasową, od razu zaczęli sobie zadawać pytanie, czy prezes PiS nie jest oby całą sprawą znużony i czy nie przysypia (interia.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
Błaszczak, Kaczyński, konferencja, MON, opadałagłowa, PiS, przysypia, ustawa, zamykałoczy, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"