"Zabrzańskie atrakcje odzyskują blask"

"Nowe obiekty zostaną udostępnione turystom."

Zabytkowa Wieża Ciśnień, przy ul. Zamoyskiego i siedziba Muzeum Górnictwa Węglowego, przy ul. 3 Maja, z niezwykle efektowną Salą Witrażową, odzyskują blask!

Oba obiekty niebawem zostaną udostępnione mieszkańcom i turystom, a prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, mówi wprost: "Do starej wieży wraca nowe życie!”.

A przecież jeszcze niedawno temu wyjątkowemu budynkowi groziła rozbiórka.

Zabrze odnawia obiekty. Wieża Ciśnień i Muzeum Górnictwa Węglowego
Wieża Ciśnień

Zabytkowa Wieża Ciśnień jest perłą na szlaku zabytków zabrzańskich. Ten obiekt jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków tego typu w regionie. Jednak jeszcze niedawno jego los był poważnie zagrożony. Miastu udało się uratować Wieżę Ciśnień przed rozbiórką, a teraz nadać nowe życie.

Małgorzata Mańka-Szulik: to dziedzictwo, które chcemy chronić

"Zabrzańska Wieża Ciśnień to jeden z najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejszy, obiektów tego typu na Śląsku. Dziedzictwo, które chcemy chronić i przekazywać następnym pokoleniom, jest tu wyjątkowo obecne. Czuję ogromną radość, że udało nam się stworzyć w Zabrzu, kolejne piękne miejsce" – dodaje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Wieża Ciśnień, przy ul. Zamoyskiego, została zbudowana w 1909 roku, jako element miejskiej sieci wodociągowej. Została zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda i radcę budowlanego Friedricha Loose. Ma 46 metrów wysokości i 23,3 metra średnicy.

Jej zasadniczą konstrukcję stanowi osiem filarów na planie ośmioboku foremnego oraz filar centralny. Pod mansardowym dachem znajdował się zbiornik na wodę, który w ostatnich latach został zdemontowany. Dolną część obiektu stanowią trzy kondygnacje użytkowe, na których mieściły się mieszkania i biura.

Wyremontowane wnętrz, kawiarnia i interaktywna wystawa

Jak zmienił się ten obiekt z historią w tle? Wyremontowane zostały wnętrza, a obok wieży stanęła przeszklona klatka schodowa z windą. W odrestaurowanym budynku działać będą m.in. kawiarnia oraz interaktywna wystawa przybliżająca zagadnienia związane z węglem.

"To będzie nowoczesna, interaktywna wystawa, skoncentrowana wokół tematyki węgla, który jest najbardziej rozpoznawalnym, symbolem Śląska. Ekspozycja obejmować będzie trzy obszary tematyczne. Pierwszy z nich dotyczy pochodzenia i historii węgla. Kolejny to występowanie i obieg węgla w przyrodzie.

Trzeci element to nowoczesne technologie związane z wykorzystaniem węgla – tłumaczy Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które zajmuje się realizacją projektu. Wystawa "Carboneum" będzie zlokalizowana w kopule wieży.

Do dyspozycji odwiedzających, będzie także stół multimedialny z interaktywną grą, czyli testem wiedzy.

Odmieniona siedziba Muzeum Górnictwa Węglowego (Onet.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
architekt, blask, historiawęgla, muzeum, projekt, radca, Śląsk, wiedza, WieżaCiśnień, Zabrze, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"